Çin, dijital para birimini bu ayın başlarında dört şehirde piyasaya sürerek, dünyanın ilk nakitsiz toplumuna dönüştü. McDonald's ve Starbucks gibi franchise'lar merkezi dijital para birimini test ediyor.

Çin, Koronavirüsü Sonrası İlk Nakitsiz Toplum Olacak

Çin, dijital para birimini bu ayın başlarında dört şehirde piyasaya sürerek, dünyanın ilk nakitsiz toplumuna dönüştü. McDonald's ve Starbucks gibi franchise'lar merkezi dijital para birimini test ediyor.

Koronavirüs yayılımı başladığından beri, nakitsiz ödemelerde ciddi bir artış olmuştur. Virüslerin banknotlar yoluyla yayılmasından korktuğu için, insanlar Çin ve dünyadaki mobil ödemelere güveniyor. BAE Merkez Bankası geçen ay çevrimiçi ve dijital hizmetlerin “BAE sakinlerinin sağlığını ve güvenliğini korumak için bir önlem olarak” kullanılmasını teşvik etti. Temassız banka kartları için maksimum ödeme limitini daha da artırdı. Merkez bankası da bankaları virüsün yayılmasını önlemek için ATM'leri yeni banknotlarla doldurmaya yönlendirdi.

Çin’in dijital para birimi ABD dolarına olan bağımlılığı azaltabilir

Çin Halk Bankası'nın, dijital yuan çıkarmanın en önemli öncelikleri arasında olduğunu göstermesi nedeniyle, bu yıl bir ara dijital para birimini başlatması bekleniyor. Dijital tasarruf şirketi DeFiner'ın genel müdürü Jason Wu, dijital para biriminin Çin'in ABD'nin hâkim olduğu bir finansal sistemi “kaldırmasına” ve ABD dolarına olan bağımlılığı azaltmasına izin vereceğini söyledi. Diğer bazı uzmanlar ayrıca Çin'i işlemler için küreselleşmiş dijital ekonomide lider olmaya ayarlayabileceğine inanıyor.

Çin, parasız bir toplum olma yolunda ilerliyor

Çin Halk Bankası beş yıldan fazla bir süredir merkezi dijital para birimini araştırmaktadır. Banka yakında DC / EP olarak adlandırılan dijital para birimini çıkarmayı planlıyor. Daha önce McDonald's, Starbucks, Tencent ve Alibaba gibi bayilikler olduğu bildirildi. CGAP'a göre, Washington DC'deki bir finansal düşünce kuruluşu, Çinli teknoloji devleri Alibaba ve Tencent, 2014 yılı civarında dijital ticaret ödemeleri kurdular ve şimdi 17 trilyon dolarlık mobil ödeme pazarının % 90'ını oluşturdular. Çin dijital yuanı standart nakit gibi davranan ancak Çin Halk Bankası tarafından desteklenen bir dijital cüzdanda kod olarak bulunan bir para birimidir.

Çin tarafından dijital para basımı, finans piyasasını dijitalleştirmeye doğru büyük bir adımdır, ancak Çin'deki yetkililer bu merkezi para birimini insanların finansal faaliyetlerinin toplu gözetimi için kullanabileceğinden, kripto topluluğundan da eleştiri aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ