Guangdong müfettişleri para aklama ekibini avlıyorlar. Kripto para, nakit ve Tether (USDT) sahibi OTC yatırımcılarının yardımıyla dolandırıcıların açık piyasaları kullanarak 'gri kazançları' dönüştürdüğü söyleniyor.

Çin, Kripto Para Dolandırıcılığına Yoğunlaşıyor

Guangdong müfettişleri para aklama ekibini avlıyorlar. Kripto para, nakit ve Tether (USDT) sahibi OTC yatırımcılarının yardımıyla dolandırıcıların açık piyasaları kullanarak 'gri kazançları' dönüştürdüğü söyleniyor.

Kaynaklara göre, OTC yatırımcılarının banka hesapları 4 Haziran 2020'den itibaren bir süredir donmuş durumda.

8btc’nin Vincent He raporuna göre, kripto para birimi OTC yatırımcıları casino oyuncularından, telekom sahtekarlarından ve kripto dolandırıcılarından nakit kabul ediyorlardı. Sonuç olarak, kripto para işlemleri konusunda yerel polis tarafından yaklaşık dört bin banka hesabı dondu.

Kurumsal yatırımcıların dışında, birkaç ayrı para kaynağı vardır (Guangdong eyaleti USDT piyasasında). Örneğin, Guangzhou şehir polisine göre, dolandırıcılar Huobi borsası gibi davranan sahte bir web sitesi oluşturdular. Bunu tüccarları dolandırmak için kullandılar ve paralarını OTC eşanjörlerine aldılar. Yatırımcılar sahte web sitesi üzerinden 3,5 milyon yuan (~ 494,944 $) kaybetti.

OTC piyasasına para akışı, memurların hassas gözlerinin altında kaldı. Suçluları ve hareketlerini izlemek için banka verilerini, blok zincir araştırmasını ve diğer kayıtları kullandılar.

Polisler suçla ilgili büyük işlem ve hesap yığınlarını bu şekilde belirleyebildiler. Bu hesaplar ve kripto adresleri, koordine edilen Çinli gruplar tarafından yasadışı operasyonlarla lekelendi.

Kanıtlar, OTC tüccarlarının kara parayı dürüst parayla karıştırarak masum insanları riske attığını gösteriyor. İlginç bir şekilde, birkaç ay önce piyasadan ayrılan OTC tüccarlarının bazıları hala davaya ilişkin hesaplarını dondurmul durumdalar.

 2020 yılının ilk çeyreğinde, Çinli yetkililer kara para aklama ile mücadele 94 para cezası verdi. Farklı dolandırıcılar (ve farklı aralıklardaki bağlı kişiler) tarafından ödenecek toplam Çin Yuanı miktarı ile 183 milyon (~ 25.8 milyon $) rakama karşılık geliyor. Yıllık grafikler Çin Halk Bankası (PBOC) ceza sayısında % 50 artış olduğunu gösteriyor. Ayrıca, dolandırıcılar 2020 yılının ilk çeyreğinde 2019'un tüm yılına göre dört kat daha fazla para ödeyecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ