Çin Kripto para düzenlemeleri ile reklam yasağını uygulamaya başladı

Çinli hükümetin Baidu ve sosyal medya platformu Weibo'da, kriptokrasi ve ICO düzenlemeleri sonrası , kripto satışı ile ilgili ilanlar 4 Şubat Pazar günü sona ermişti.

Çin Haber Sitesi Sina’nın verdiği habere göre; Çin Halk Bankası'nın (Financial Times) 4 Şubat tarihinde Çin'in kripto döviz bozdurma siteleri ve (ICO) üzerindeki düzenleyici baskıyı daha da artıracağını bildirdi.

Eylül 2017'de Çin, hem ICO'ları hem de kripto para birimlerinin değişimlerini yasaklamıştır. Bunun üzerine Bitcoin madenciliği yapan ve borsa olarak alım satım yapan bazı işletmeler Çin’den  Hong Kong'a taşınarak tepki vermişti. Haber Sitesi Sina, Çin hükümeti’nin aynı zamanda sadece yerel değil yabancı "sanal döviz ticaret sitelerini" de  yasakladığını haberin içeriğinde belirtiyor. .

Baidu ve Weibo  reklam yasakları

Bu arada, Güney Çin Morning Post haber sitesi, Çinli arama motoru Baidu ve mikroblog Weibo'da "bitcoin", "kriptokrasi" ve "ICO" terimleri arandığında organik sonuçlar arasında çıkan sponsorlu içeriklerin tamamen kapatıldığını yazdı.

Baidu, kripto paralar ile ilgili aramaları Ağustos 2016'da serbest bırakmıştı, ancak Baidu kripto paralara oldukça temkinli yaklaşımı da gözlerden kaçmıyordu. Çin’in diğer sosyal paylaşım platformu Weibo ise kripto paralar ve ICO’lar ilgili reklamları yasaklamış olduklarını doğruladı.

Benzer bir olayda, Facebook, geçtiğimiz hafta Facebook platformunda "iyi niyetle çalışmayan" fintech şirketlerinin büyük miktarını gerekçe göstererek kripto para birimleri ve ICO reklamlarını yasakladı.

Facebook öncü oldu

Facebook'un bu reklamları yasaklama kararı, kullanıcıların sosyal medyada kripto için gördükleri birçok aldatmaca hakkında yorum yaptıkları ve bir çok kişinin de bu aldatmacaların içine çekilmesiyle zarar gördüklerini belirtti. Bitcoin Reddit sitesindeki paylaşımlarda da Facebook’un bu yasağı olumlu olarak yer aldı.  Facebook reklamlarına atıfta bulunarak, Reddit’te yorum yazan bir okuyucunun yorumu son derece dikkat çekiciydi. "Aslında bir Facebook reklamı ile ikna oldukları için satın alacak olan herkes muhtemelen kriptoyu doğru bir şekilde araştırmaz ve daha kötü kararlar vermeye ve daha fazla olumsuzluk  yaymaya başlar."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ