Çin kripto para konusunda fikir mi değiştiriyor?

Çin’de hükümetin kripto paralar konusunda yol haritasına da şekil verecek olan Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi 24 Ekim’de sona erdi. Kongrenin bitişiyle birlikte bazı geçici düzenlemeler iptal edildi. Henüz tam bir netliğe kavuşmasa da değişecek olan bu düzenlemelerin arasında “Bitcoin ticaretinin yasağı” da olabilir.

ZB.com isimli bir kiripto para ile işlem yapan e-ticaret sitesi bütün ticaret fonksiyonlarının 1 Kasım’dan itibaren aktifl hale geleceğini ve kullanıcıların şimdiden hesaplara bakiye yükleyebileceğini duyurmasıyla yasağın esneyebileceği dedikoduları yayılmaya başladı. Web sitesinin dil seçenekleri Çince ve İngilizce.  Ancak yine de Bitcoin ve kripto paralarla ilgili yasaklamanın kalktığını düşünmek için henüz erken. Söylentiler haklı çıkmazsa platform hükümet tarafından yakın zamanda kapatılabilir. Ancak bazı söylentilere göre platformun arkasında Çin hükümetinin kendisi var.

Şimdilik 1 Kasım’dan sonra ne olacağını belirsiz ama çevrimdışı Bitcoin ticareti regülasyondan sonra Çin'de yaygınlaştı. Yasağa rağmen ticaret devam ediyor fakat internet üzerinden yapılamayan ticaret işlem hacmine ciddi bir sekte vurdu.

Kaynak: www.cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ