Çin kripto para pazarlama platformları kuruyor

Bloomberg tarafından 15 Ocak Pazartesi günü yayınlanan bir makalede, Çinli yetkili makamlar, "pazarlama" platformları ve benzeri hizmetleri içerecek şekilde kripto para alışverişi konusunda sessizce adımlar atıyor.

Güney Kore'nin kripto para ticaretiyle ile ilgili düzenleyici faaliyetlere odaklandığını geçtiğimiz günlerde paylamıştık. Hatta bu durum bir fiyasko ile sonuçlanmıştı.

Çin de belirsiz kaynaklara göre, hükümet şu anda "karar alıcıların bu tür platformları nasıl tanımladığı" konusunda sessiz kalırken "merkezileştirilmiş ticareti mümkün kılan ev içinde ve denizaşırı platformlara yerel erişimi engellemeyi planlıyor".

Çinli yatırımcılar Eylül ayı borsa yasağını, diğer ülkelerin borsalarına geçerek pek etkilenmeden atlattılar fakat bildiğiniz gibi bu durum onlar için külfetli bir hal almış durumda.

Popüler eşler arası ticaret sitesi platformu Localbitcoins, ticaret hacminin artmasıyla söz konusu yasağın etkisini olumlu yönde değerlendirdi ve rekor seviyede bir hacim kazandı. Bu hacim, Eylül ayında haftada 115 milyon yuan'a (17.8 milyon dolar) kadar yükseldi.

Bloomberg'e "küçük eşler arası işlemlerin hedeflenmediğini" söylerken, Localbitcoins olgusunun soruşturma yelpazesinin bir parçasını oluşturup oluşturmadığı da görülecek.

Çin'in bu hamlesi son zamanlarda yaptığı kripto para borsalarını yasaklama daha sonrasında madencileri anakara dan sürgüne yollama ve madenciliği olmayan NEO ya verdiği destek gibi faaliyetlerle tam çelişmiş durumda. Birçok konu hala belirsizliğini korurken Çin'in piyasadaki var olma rolünü bukadar olumsuz ve terkedişlerin ardından kestirebilmek gerçekten güç durumda. Fakat en güçlü oyunculardan biri olmaya devam edecek gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ