Ülkenin merkez bankasının iddiasına göre, Çin yetkilileri kripto para birimini çökertmeye başladığından beri, ticaret hacmi yüzde 90'a yakın düştü.

 Ülkenin merkez bankasının iddiasına göre, Çin yetkilileri kripto para birimini çökertmeye başladığından beri, ticaret hacmi yüzde 90'a yakın düştü. Çin, Bitcoin'i yıllar önce yasakladı, ancak 2021'de ülkedeki tüm madencileri başlattığı bir zamanda kripto karşıtı önlemlerini yeniden başlattı.

Çin, geçtiğimiz yıl kriptoyu her zamankinden daha sert bir şekilde çökertiyor ve ülkenin en iyi mali düzenleyicisine göre, kısıtlama büyük bir başarı oldu. Çin merkez bankası, Bitcoin ticaret hacminin kripto karşıtı önlemlerine başladığından bu yana yüzde 90'a yakın düştüğünü söyledi.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin Halk Bankası finans sektöründe kaydettiği ilerlemeye baktı. Makro kaldıraç oranındaki hızlı yükselişin etkin bir şekilde kontrol altına alınmasını, yüksek riskli işletme gruplarının ve finansal kuruluşların tasfiye edilmesini, gölge bankacılık risklerinin azaltılmasını ve finansal piyasaların istikrara kavuşturulmasını içermektedir. Ayrıca sektördeki yozlaşmış unsurları kararlı bir şekilde cezalandırma çabalarını da hızlandırdı.

PBoC Ayrıca Kripto Üzerindeki Baskısıyla Elde Ettiği Sonuçları Da Övdü

Çin geleneksel olarak kriptoda dünya lideri olmuştur. Huobi gibi en büyük borsalardan bazılarının başlangıçta Çin'de başlamış olmasıyla, dijital para birimlerini benimsemek en hızlısıydı. Bir noktada, tüm küresel kripto ticaretinin yüzde 90'ını oluşturuyordu.

Ticaretin yanı sıra, ülke Bitcoin madenciliğinde lider oldu ve bir noktada küresel Bitcoin hash oranının dörtte üçünü oluşturdu. Ucuz elektriği birçok madenciyi ülkeye çekti ve en büyük madencilik havuzlarından bazıları ülkede bulunuyordu. Ayrıca, dünyanın en büyük ASIC madencilik teçhizatı üreticisi olan Bitmain'in, yerel madencilere rekabet avantajı sağlayan Çin merkezli olmasına yardımcı oldu.

Bununla birlikte, son beş yılda hükümet kripto ile ilgili her şeyle mücadele ediyor. ICO'ları yasaklamakla başladı ve ardından kripto ticaretini yasakladı.

Bunu, 2021'de kripto madencilerini yoğun bir baskı altında yasaklayarak izledi. CNF'nin bildirdiği gibi, kripto madencileri Çin'den diğer ülkelere taşınmak zorunda kaldı ve ABD, Kazakistan ve Rusya en büyük yararlanıcılar oldu. ABD şimdi küresel BTC hash oranı katkısını diğer ikisinin önünde yönetiyor.

PBoC yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Yerli sanal para birimi işlemlerinin yutturmacasını etkili bir şekilde engelleyen Çin'deki Bitcoin işlemlerinin küresel oranı hızla %90'dan %10'a düştü.

Çin'in ticaret hacmi düşerken bile, küresel ticaret hacmi son beş yıldır yükselişte. Bugün, Bitcoin, beş yıl önce yaklaşık bir milyar dolardan daha yavaş bir günde 30 milyar doların üzerinde işlem hacmi görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ