Çin, resmi dijital para biriminin önünü açmak için kripto para yasasını uyguluyor. Ülke, tasarıyı Ekim ayında geri çekmişti ancak şu anda 1 Ocak 2020'den itibaren yürürlükte.

Çin, Resmi Dijital Para Birimini Başlatmaya Hazırlanırken Kripto Yasasını Uygulamaya Koydu

Yasa, blockchain teknolojisine dayanan dijital RMB sorunu için yasal bir temel sağlayacak. Çin, Ekim 2019'da şifreleri temel şifrelere, genel şifrelere ve ticari şifrelere bölerek bir parola yasası geçirdi.

Hükümet, Temel Şifreleri Ve Basit Şifreleri Katı Bir Şekilde Düzenleyecek

Haberlere göre, Çin hükümeti temel şifreleri ve basit şifreleri sıkı bir şekilde düzenleyecek ve ticari şifreler alanında endüstriyi beslemeye kararlı. Yasa, her bir veriyi bir şifre ile korumak gerektiğinden, verilerin tahrif edilmesini önleyecek. Çin, son birkaç aydır oldukça agresif bir şekilde blok zincirinin benimsenmesi için baskı yapıyor.

Çin CBDC'yi Piyasaya Sürmeye Hazır

Çin'in 2020'de resmi merkez bankası destekli dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke olması muhtemel. Merkezi dijital para, finans dünyasında potansiyel bir oyun değiştirici olarak selamlandı. Bazı uzmanlar, dijital para biriminin ABD dolarının küresel hakimiyetine meydan okuyabileceğini iddia ediyor. Çin ayrıca blockchain temalı borsa yatırım fonlarını piyasaya sürecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ