Çin Halk Bankası (PBoC), dijital para birimini ortaya çıkarmak için Huawei, ticari bankalar ve ayrıca büyük telekomünikasyon operatörleri ile işbirliği yapıyor.

Çin, Kriptoyu Huawei ve Büyük Bankalarla Ortaklık Yaparak Test Etmeye Başlayacak

Çin'in önde gelen finans medya kuruluşu Caijing tarafından yayınlanan bir habere göre, Çin Halk Bankası'nın (PBoC) dijital para birimini Shenzhen ve Suzhou'da test ederken, Huawei ve ülkenin en büyük ticari bankaları ile ortaklık kurması bekleniyor.

"Bir At Yarışı"

Konuya vakıf bir kişi Caijing’ya ülkenin pilot uygulaması kripto paranın adı olan DCEP’nin PBoC için büyük önem taşıdığını söyledi. Pilot projelerini yürütmesi beklenen devlete ait ticari bankalarla kapalı toplantılar yaptı. Şu an itibariyle, pilot üzerinde çalışan sadece dört merkez bankası var, ancak makale, bu kurumların küçük ve orta ölçekli bankaları işe alarak yeni işbirliği modellerini keşfedeceğini belirtti.

Üç büyük telekom operatörü (China Mobile, China Telecom ve China Unicom), bankalarla birlikte yeni para birimi için cüzdan uygulamaları geliştirmek üzere "at yarışı"na katıldı.

Kasım ayının sonunda Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, ülkenin dijital para biriminin gelişimini tamamladığını ve pilot uygulama üzerinde çalışmaya başladığını ortaya koydu.

O ayın başlarında, PBoC ile Çin telekomünikasyon devi arasında finansal teknoloji araştırması yapmak için stratejik bir ortaklığa imza atmak için Huawei'nin Shenzhen merkezini ziyaret etti.

Süreç Karmaşık

Yifei ayrıca, DCEP'nin "çok karmaşık bir proje" olduğunu ve bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmeyeceği anlamına geldiğini ifade ediyor. Çin'in büyük bir nüfusu var ve her bölge ekonomik kalkınma açısından farklı.

Parmaklarını kriptoya batırdıktan sonra, Shenzhen, 2020'de DCEP'nin benimsenmesini hızlandırmaya odaklanacak. Pilot uygulamanın temel seçenekleri ulaşım, eğitim, sağlık ve ticaret gibi endüstriler olacak.

Çin Yalnız Değil

U.Today tarafından bildirildiği üzere, Çin'in finans kuruluşu Çar Qifan, merkez bankasının DCEP dijital para birimini projede beş ila altı yıl arasında çalıştıktan sonra başlatmak üzere olduğunu doğruladı. Ayrıca PBoC'nin kendi para birimini kuran ilk merkez bankası olabileceğini de ileri sürüyor.

Ancak, diğer ülkeler zaten Çin'i geşme yarışında. Fransa Merkez Bankası Banque de France’ın da 2020’de dijital parasını test etmeye başlaması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ