Çin, Madencilere sağlanan ucuz elektrik kesilebilir mi?

Çin'in Bitcoin'e karşı olan tutumu değişmeyecek heralde. Son günlerde yaşadığımız Bitcoin Cash hardforku dolayısıyla çok kan kaybeden Bitcoin şimdilerde kendini nekadar toplamış olsada. Çin'den gelen yeni haberle piyasalar biraz eksi yönde hareket edebilir. Diğer yandan 14.11.2017 tarihinde CME vadeli Bitcoin işlemleride başlayacak buda güzel bir haber ve etki yaratabilir.

Çin'de madencilerin kullandığı elektrik boşa giden bir elektrik olarak değerlendiriliyor. Haberde okuduğum kadarıyla Çindeki en büyük Bitcoin Madenci şirketi diye bahsediyordu sanırım bu şirket Bitmain'in ta kendisi ve ülkedeki en büyük Hidroelektrik santrallerden birini sömürmekte. Durumda böyle olunca Bitcoin'in üretilmesi ile ele fiziksel birşey geçmeyince yani yapılan üretimde fiziksel olmayınca böyle bir saçmalamasyon dönmeye başlamış hükümet tarafından. Ve bu bağlamda siz elektriği boşa harcıyorsunuz verimli kullanmıyorsunuz vb. gibi söylemlerle, madencilik yapan şirket vb. kullandığı elektriğin kW/h sına zam yapacaklarını farklı bir tarife uygulayacaklarını söylemişler.

Bu haber kesin olmamakla birlikte, bugün "Çin'de Bitcoin Madenciliği Yasaklanıyor" şeklinde de bir haber dönmeye başladı. Arkadaşlar hepimizinde bildiği gibi eğer madencilik biterse Jihan Wu, Jeff Garzik, Roger Ver vb. 5 parasız kalacağı gibi kendi ellerindeki gücüde kaybedecekler yani bunun olması biraz zor. Çünkü Jihan Wu günlük 35 milyon dolar gibi bir elektrik faturası ödüyorsa bir çok rüşvet ile hükümeti besliyordurda. Diğerleride aynı şekilde yapıyordur diye düşünüyorum. Böyle şeylere pek inanmamak gerek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ