Bir Şanghay mahkemesi, kripto para birimlerini dijital mülkler olarak değerlendirerek ilgili sözleşmeleri ve anlaşmaları koruyor.

Bir Şanghay mahkemesi, kripto para birimlerini dijital mülkler olarak değerlendirerek ilgili sözleşmeleri ve anlaşmaları koruyor.

Bitcoin Kararı

Şanghay Minhang Bölge Mahkemesi, Bitcoin'in Çin yasaları tarafından korunan ve onu değiştirilebilir ve özel kılan sanal bir mülk olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Resmi Wechain hesabında yayınlanan makalede mahkeme, davacı ve davalı arasındaki bir satın alma sözleşmesinin incelendiği bir davayı anlattı. Davacı, davalıdan çevrimiçi olarak madencilik teçhizatı satın almıştı, ancak Çin Halk Bankası Bitcoin ile ilgili işlemleri yasakladıktan ve kripto para madenciliğinin peşine düştükten sonra genel olarak davacı geri ödeme talebinde bulundu.

Mahkeme, Bitcoin'in sanal bir emtia olduğunu, dolayısıyla satın alma sözleşmesinin geçerli olduğunu belirterek iddiayı reddetti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Yayınlanan makalede mahkeme, dijital para birimlerinin niteliğini sanal mülk olarak doğrulayan çeşitli davaları da tanımladı. Bitcoin, satın almanın elektrik veya mülk gibi belirli miktarda kaynak gerektirdiği “özel sanal para birimi” olarak kabul ediliyor. Kripto para birimleri değiştirilebilir bir öğe ve sanal mülk olarak değerleniyor. Para birimlerine ek olarak, fotoğraflar, antetli kağıtlar da ağda saklanabilen ve vatandaşlara ait olan mülkler olarak kabul ediliyor.

Şanghay mahkemesi Bitcoin ve diğer para birimlerinin mülkiyetini değerlendiriyor olsa da, Çin'in başka bir bölgesinden hakim Jinah, sanal para birimleriyle ilgili satın alma veya herhangi bir işlemle ilgili anlaşmaların yasalarca korunmadığını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ