Çin Merkez Bankası, Blockchain Uygulamasını İncelemek İçin Huawei İle Anlaşma İmzaladı

Çin Merkez Bankası, Blockchain Uygulamasını İncelemek İçin Huawei İle Anlaşma İmzaladı

Çin Halk Bankası, akıllı telefon imalat devi Huawei ile "stratejik işbirliği anlaşması" imzaladı. Çok fazla detaylarına yer verilmemiş olsa da anlaşma, blockchain teknolojisinin olası uygulamasını incelemek için bir ortaklık anlamına geliyor. Çin ülke ekonomisini dijitalleştirme yolunda Huawei, kısa süre önce küresel bir blok zinciri bulut hizmeti başlatmıştı.

Çin Merkez Bankası dijital para birimi, şirketin resmi WeChat hesabında açıklandığı üzere akıllı telefon imalat devi Huawei ile bir anlaşma imzaladı. Çin Halk Bankası'nın Başkan yardımcısı Fan Yifei ile şirketin merkezi olan Shenzhen'deki Huawei yöneticileri arasındaki görüşmenin ardından, "stratejik işbirliği anlaşması"nın imzalandığı bildirildi.

Henüz detaylarının verilmediği anlaşmanın defter teknolojisinin uygulamalarını inceleyen ilk önemli işbirliği olduğu ifade ediliyor. Çin hükümeti, ülke ekonomisini dijitalleştirmek için blockchain'i benimseme ve kullanma yönünde adımlar atıyor. Guangzhou şehri geçtiğimiz günlerde “olağanüstü blok zinciri projelerini” desteklemek için 150 milyon dolarlık bir fon sağladı. Başkan Xi Jinping, Çin'i blok zincirinin lideri haline getirmek istediğini açıklamıştı.

Huawei CEO'su Ren Zhengfei, Çin’in kendi kripto para birimini geliştirme konusunda verdiği açık destekle bilinen bir isim. Ünlü CEO yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı.

“Çin bile bu tür para birimleri çıkarabilir, neden Libra’yı bekliyorsun ki? Bir devletin gücü bir internet şirketinin gücünden daha büyük.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ