Çin Halk Bankası (PBoC), blockchain ticaret finans platformu için Çin'in merkezi hükümetinden 4,7 milyon dolar fon sağladı. Finansman üç yıl boyunca uygulanacak ve araştırma ve geliştirme projeleri için kullanılacak.

Çin Merkez Bankası Bu Blockchain Ticaret Platformu

Çin Halk Bankası (PBoC), blockchain ticaret finans platformu için Çin'in merkezi hükümetinden 4,7 milyon dolar fon sağladı. Finansman üç yıl boyunca uygulanacak ve araştırma ve geliştirme projeleri için kullanılacak.

Blockchain platformu ilk olarak Eylül 2018'de Shenzhen'deki PBoC tarafından ortaya çıkarıldı. Platform, işletmeleri ve devlet daireleri arasında güvenli bilgi paylaşımı için transferleri kolaylaştırmak ve takdire şayan bir defter oluşturmak için tasarlandı.

Blockchain, Çin Kurumsal Finansmanı İçin Verimlilik Tasarrufu Sağlıyor

Ocak ayı ortasına kadar, platformun, 38 banka ve platformu kullanmak için kaydolmuş yaklaşık 1.900 firma için 12.4 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdiği tahmin ediliyordu.

Çin medya kuruluşu Xinhua, platformun ticari finansmanı işlemek için geçen süreyi yaklaşık 10 günden sadece 20 dakikaya indirdiğini iddia ediyor. Bu platform kullanılarak gerçekleştirilen kurumsal finansman sayesinde katlanılan maliyetlerin de yaklaşık % 6 oranında azaldığı bildiriliyor.

Platform, PBoC’un Dijital Para Araştırma Laboratuarı, Çin Bilimler Akademisi, önde gelen Çin üniversiteleri ve büyük yerel bankalar tarafından yönetiliyor.

Blockchain Çözümleri Çin'de Çoğalıyor

Blockchain teknolojisi, son aylarda Çin toplumu genelinde artan sayıda uygulama için kullanılmakta.

2 Mart'ta Pekin, park etmek için blockchain tabanlı bir elektronik faturalandırma sistemi başlattı. Pekin'in vergi dairesi, kağıtsız faturalandırmayı teşvik etmek için şehirdeki tüm otoparklarda blockchain faturalandırmasını kademeli olarak sunacağını belirterek, gelecekte daha fazla sektörde blockchain faturalandırması uygulamayı planladığını belirtti.

 Şubat ayının ilk yarısında Xinhua, Çin hükümetinin koronavirüsü içerme çabalarına yardımcı olmak için sağlık kayıtlarını, tıbbi malzemeleri ve yardım çabalarını yönetmek ve izlemek de dahil olmak üzere en az 20 blok zinciri uygulamasının başlatıldığını ifade etmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ