Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), dijital yuanını “hala araştırma ve test etme aşamasında” olduğunu resmi olarak söyledi.

Çin Merkez Bankası Hala Dijital Para Birimini Araştırıyor Ve Test Ediyor; Lansman Raporları Sahte mi?

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), dijital yuanını “hala araştırma ve test etme aşamasında” olduğunu resmi olarak söyledi.

Haberleri Çarşamba günü açıklayan PBoC, merkez bankasının dijital para birimini yayınladığını belirten haberlerin “hileli” olduğunu söyledi.

“Çin Halk Bankası yasal dijital para birimi (DC / EP) yayınlamadı ve herhangi bir varlık ticaret platformuna işlem yapma yetkisi vermedi” diye ekledi.

Merkez bankası, bazı haber kuruluşlarının lansman için "yanlış" bir zaman çizelgesi yayınladığını söyledi. "Piyasa işlemleri 'DC / EP' veya 'DCEP' yasadışı bir şekilde dijital para birimine ayarlanmış ve yasal dijital para biriminin yayınlanma süresi yanlış.”

PBoC, bir lansman tarihi veya programı hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi ve merkez bankası adına yapılan lansman ilanlarının “sahtekarlık ve piramit şemaları” içerebileceğini söyledi.

 PBoC dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, Çin'in 2014'ten beri dijital para birimini araştırıp geliştirdiğini ve lansmanı başlatmak için neredeyse hazır olduğunu söyledi. Daha dün, Mu, yaklaşan dijital yuan'ın insanların bilgilerini tam olarak kontrol etmeyeceğini ve işlemlerinde onlara gerekli anonimlik sağlayacağını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ