Çin Merkez Bankası, küresel düzenlemeyi desteklemeye istekli olduğunu belirtti.

Çin Merkez Bankası Küresel Düzenleyici Çerçeveyi Destekliyor

Çin Merkez Bankası, G20 tarafından kurulan kripto para birimi için küresel bir düzenlemeyi desteklemeye istekli olduğunu belirtti.

Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bir parçası olan Uluslararası Finans Enstitüsü, bu hafta yayınlanan “Küresel Bankacılık Sektörü Raporu” nda ülkenin kripto para birimi politikasına yeni bir bakış açısı sundu. Merkez bankası ve hükümet, Blockchain teknolojisine çoktan yatırım yaptılar. Ancak kendi ulusal kripto para birimini başlatmayı planlayan Çin, Ar-Ge'yi daha da genişletmeyi düşünüyor.

Rapora göre PBOC, kripto para birimlerinin perakende yatırımı olarak kitleselleştirilmesi, CNY'de sistemik riskler içeriyor. Ancak Uluslararası Finans Enstitüsü, küresel bir düzenleyici çerçevenin kurulmasından yana. Kripto para birimleriyle ilgili küresel bir düzenlemenin desteklenmesi, Çin'in kripto para ticaretini ve kullanımını nihayetinde yasallaştırmaya istekli olduğu anlamına geliyor.

Finansal istikrar için bir risk olarak aşırı fiyat dalgalanmaları, kara paranın aklanması için bir teşvik olarak anonimlik ve korsanlığa karşı güvenlik eksikliği gibi etkenlerde raporda paylaşılan diğer argümanlardandır.

Yayınlanan belge ile ülkeler arasında etkili bir koordinasyon sağlanacağı belirtilmektedir. Bu nedenle hükümet düzenleyici denetim, iş birliği ve koordinasyonu güçlendirmeyi önermektedir. Daha önce 2018'de, Alman ve Fransız finans bakanları dijital para birimleri için küresel bir düzenleyici çerçeve çağrısında bulundular. Güney Kore'nin mali gözlemcisi olan FSC, Çin ve Japonya ile iş birliği yapmayı önerdi.

Rapora göre, Çin merkez bankası çeşitli hükümetlerin dijital para birimleri üzerindeki denetimlerini geliştirmelerini ve değişim ve ödemelerin bir yolu olarak kripto paranın kullanımının artmasını bekliyor. Dijital para birimleri için düzenleyici kuralların oluşturulması için Çin, dijital para birimlerinin küresel yönetimde aktif olarak katılması gerektiğini düşünüyor.

Çin, suçlu kullanımına ve müşteri ve yatırımcı korumasına rağmen blokaj ve kripto paranın değerini kabul ederken, ülke Yuan üzerindeki tehditten endişe ediyor. Bunun üstesinden gelmek için PBOC, kendi dijital parasını geliştirmeyi ve gayri resmi olanları kontrol etmeyi amaçlamaktadır.

 Asya süper gücü kripto-para birimi madenciliğinde hükümetin faaliyeti ilk para teklifleri (ICO'lar) borsalar, sohbet ve dijital ticaret web sitelerinde en iyi ülke olmaya devam ediyor. Dünyanın en güçlü yirmi milleti tarafından kurulan küresel bir düzenleme ile nüfuzunu etkileyecek stratejik bir hamle olmakla birlikte, aynı zamanda Çin'deki kripto paralı tüccarlar ve kullanıcılar içinde yeni bir umut olacak gibi..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ