Çin merkez bankası yetkilisi, kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını söyledi.

Çin merkez bankası yetkilisi, kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını söyledi.

Gerçek Değerleri Yok

Çin merkez bankasının bir yetkilisi, dijital varlıkların artan popülaritesine rağmen Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin gerçek değeri olduğunu kabul etmiyor.

Çin Halk Bankası (PBoC) Finansal Tüketici Haklarını Koruma Bürosu müdür yardımcısı Yin Youping, yerel haber kaynağı People's Daily Online'a göre, bir medya brifingi sırasında bu dijital paraların tamamen spekülatif varlıklar olduğunu söyledi.

Halka kripto pazarlarından uzak durmayı tavsiye etti

Yetkili ayrıca halka finansal kayıpları önlemek için kripto piyasasından uzak durmasını tavsiye etti.

Youping, “Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yasal paralar olmadığını ve gerçek bir değer desteği olmadığını insanlara bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

Youping, kripto para ticareti operasyonlarında potansiyel bir toparlanma beklentisiyle, merkez bankasının ilgili departmanlarla birlikte denizaşırı borsaları ve yerel tüccarları izleyeceğini söyledi.

Raporda, merkez bankasının Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu'nun önde gelen departmanlarıyla aktif olarak çalıştığı belirtildi.

Youping ayrıca, PBOC'nin dijital varlıkların ve blok zincirinin kullanımını engelleme konusundaki kararlı duruşu arasında kripto borsaları, uygulamaları ve kurumsal kanalları engelleme ve yok etme planlarını da ortaya çıkardı.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Çin'in kripto para piyasasına baskısı

Bu yılın başlarında Çin, 2017'den bu yana dijital para ticareti ve madenciliğine yönelik en yoğun baskısını başlattı.

Yetkililer, yeni varlık sınıfının kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılabileceğine ve ülkedeki kripto çiftliklerinin artan enerji talepleri nedeniyle iklim sorunlarını daha da kötüleştirebileceğine dair endişelerini dile getirdiler.

PBOC, geçen ay Çin'in dijital varlık alanındaki duruşunu yineledi ve kripto piyasasına ağır düzenleyici baskı uygulamaya devam edeceğini söyledi.

Çin kendi dijital para birimi üzerinde çalışıyor

Çin kripto para birimlerini kucaklamıyor, ancak Asya devi zaten merkez bankası tarafından verilen kendi dijital para birimi üzerinde çalışıyor.

PBOC, Çin'de 20,8 milyondan fazla insanın dijital RMB cüzdanını kullandığını ve kullanıcıların şimdiden 5,3 milyar dolar değerinde 70,7 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirdiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ