Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC) resmen, dijital yuanının “hala araştırma ve test sürecinde” olduğu açıklamasını yaptı.

Çin Merkez Bankasından Dijital Para Açıklaması Geldi: Lansman Haberleri Doğru Değil

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC) resmen, dijital yuanının “hala araştırma ve test sürecinde” olduğu açıklamasını yaptı.

Takvim Doğru Değil

Çarşamba günü haberleri veren PBoC, merkez bankasının dijital para birimini çıkardığını belirten haberlerin “doğru” olmadığını söyledi ve şu açıklamada bulundu:

“Çin Halk Bankası, yasal dijital para birimi (DC / EP) yayınlamadı ve işlem yapmak için herhangi bir varlık alım satım platformuna yetki vermedi.”

Merkez bankası, bazı haber bültenlerinin lansman için "yanlış" olan bir takvim yayınladığını söyleyerek şu vurguyu yapıyor:

“'DC / EP' veya 'DCEP' piyasa işlemlerinin yasadışı bir şekilde dijital para birimi olarak ayarlandığı ve haberlerin buna göre yapıldığı görülüyor. Ayrıca yasal dijital para birimi ile ilgili olarak da bir takvim sunulması ve zaman verilmesi yanlış.”

Merkez Bankası’ndan Uyarı Geldi

PBoC bir lansman tarihinde veya programında herhangi bir ayrıntı vermedi ve merkez bankası adına yapılan lansman ilanlarının “sahtekarlık ve piramit düzenleri” içerebileceğini söyledi.

 Çin, 2014'ten beri dijital para birimini araştırmakta ve geliştirmekte. PBoC’deki dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun yakın zamanda dijital para biriminin başlatılması için “neredeyse hazır” olduğunu söylemişti. Sadece dün, Mu ayrıca yaklaşmakta olan dijital yuanın insanların bilgilerini tamamen kontrol etmeyeceğini ve işlemlerinde gerekli anonimlik sağlayacağını vurgulamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ