Üst düzey bir yetkili, bugün bir röportajda Çin hükümetinin NFT'ler ve metaverse aracılığıyla yasadışı bağış toplamayı kısıtlamaya devam edeceğini söyledi.

 Üst düzey bir yetkili, bugün bir röportajda Çin hükümetinin NFT'ler ve metaverse aracılığıyla yasadışı bağış toplamayı kısıtlamaya devam edeceğini söyledi.

Başka bir yerde, bir Çin eyaleti yasadışı bir kripto madenciliği çiftliğini çökertti ve ülkede BTC madencilerinin tasfiyesi devam ederken 791.000 dolar değerinde 190 madencilik teçhizatına el koydu.

Bir zamanlar dünyanın kripto başkenti olarak bilinen Çin, sektöre sırtını döndü ve bugün Bitcoin sahipleri ve madencileri için en düşmanca ülkelerden biri. Çin hükümeti son hamlesinde, NFT'leri ve yasadışı bağış toplama için metaverse kullananları takip etme sözü verdi. Başka bir yerde, bir Çin eyaleti yasadışı olarak çalıştığını iddia ettiği 190 maden kulesine el koydu.

Salı günü yayınlanan bir çalışma raporunda, Çin Yüksek Halk Savcılığı, NFT'ler aracılığıyla yasadışı olarak bağış topladıkları tespit edilenlerin ağır cezalarla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. NFT'nin popülaritesindeki artışı kabul ederek, savcılığın Mali ve Ekonomik Suçlar Müdürü Zheng Xinjian, hükümetin endişelendiğini ve yasaları çiğnemek için kullananlar hakkında harekete geçeceğini söyledi.

Çin yıllardır kripto para birimlerini yasakladı ve 2021'de bu yasağı yineledi. Bununla birlikte, NFT'ler henüz yasa dışı değildir (kripto para birimlerinde ödenmedikçe) ve metaverse de değildir. Bununla birlikte, hükümet, Çinli yatırımcıları, düzenlemeye tabi olmadıkları ve suçla dolu oldukları için bu iki sektörden uzak durmaları konusunda uyarmakta gecikmedi.

Bugün bir röportajda Xinjian, milletvekillerini, mevcut mevzuatın ve yargı yorumlarının NFT'leri ve metaverse'leri ele almada yetersiz olduğunu iddia ederek, gelişmekte olan teknolojiye hitap eden yasalar tasarlamaya çağırdı.

Çin, metaverse ve NFT'lere karşı düşmanca bir tavır alırken, Güney Kore gibi Asya'daki bazı akranları endüstriyi benimsiyor. CNF'nin bildirdiği gibi, Kore kısa süre önce şehirlerin, medya girişimlerinin ve daha fazlasının sanal büyümesini teşvik edecek bir ulusal metaverse ekosistemine 187 milyon dolar yatırım sözü verdi.

 

Güney Kore, Ulusal Bir Metaverse Projesine 187 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Başka bir yerde, Guandong eyaletindeki Kalkınma ve Reform Komisyonu yasadışı bir maden çiftliğini bastı ve 800 bin dolara yakın ekipmana el koydu.

Bir yerel yayına göre, Guangzhou kentindeki yetkililer, şehri yasadışı madenciler için rastgele teftiş ediyor. Operasyonu kısa süre önce bastı ve 5 milyon yuan (791.000 $) değerinde madencilik teçhizatına el koydular.

Yetkililer ayrıca, madencilik kulelerinin, meraklı gözleri uzak tutmak için yüksek duvarları ve 7/24 insan bulunan büyük bir kapısı olan, etrafı çitle çevrili bir çiftlikte barındırıldığını ortaya çıkardı. Ayrıca operasyonun, faaliyete geçtiği 40+ gün boyunca 90.000 kilovat saatin üzerinde tükettiğini iddia ettiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ