Çin Halk Bankası (PBOC) dijital para araştırma enstitüsü başkanı Changchun Mu, kısa süre önce yaptığı bir duyuruda, Çin'in dijital yuanını (e-CNY) tüm perakende ödeme senaryoları için kullanılabilir hale getirmenin önemini vurguladı.

Çin, Perakende Ödemelerde Dijital Yuan

Çin Halk Bankası (PBOC) dijital para araştırma enstitüsü başkanı Changchun Mu, kısa süre önce yaptığı bir duyuruda, Çin'in dijital yuanını (e-CNY) tüm perakende ödeme senaryoları için kullanılabilir hale getirmenin önemini vurguladı. Pekin'de düzenlenen bir ticaret forumunda konuşan PBOC, WeChat, Alipay, ticari bankalar ve e-CNY operatörleri dahil olmak üzere çeşitli cüzdan sağlayıcılarının uyumluluk gerekliliklerine uymaları ve dijital yuanın entegrasyonu için ilgili finansal lisansları almaları gerektiğini vurguladı.

QR Kod Standartlarının Birleştirilmesi

Mu, dijital yuanın benimsenmesini artırmak için iki aşamalı bir yaklaşımın ana hatlarını çizdi. Kısa vadede, barkodun birlikte çalışabilirliğini sağlamak için QR kod standartlarının teknik düzeyde birleştirilmesini önerdi. Bu hamle, merkez bankasının daha önce evrensel QR ödeme kodlarını teşvik etme ve tüketiciler için ödeme süreçlerini basitleştirme taahhüdüyle uyumlu. Şu anda QR kodlu ödeme sistemleri WeChat Pay ve Alipay tarafından domine ediliyor ve Çin'de yaygın olarak kullanılıyor.

İleriye dönük olarak Mu, ödeme araçlarını istikrarlı bir şekilde yükseltmeye yönelik uzun vadeli hedefin altını çizdi. Perakende senaryolarında dijital yuanın benimsenmesi ihtiyacını vurgularken, bankalar arası ödeme ve mutabakat sistemlerinin mevcut verimliliğini kabul ederek, bunların CBDC sistemi ile değiştirilmesine hemen gerek olmadığını öne sürdü.

Toptan Ödeme Verimliliğinin Artırılması

Mu ayrıca dijital yuanın özellikle finansal piyasa altyapısında toptan satış düzeyindeki potansiyelini de tartıştı. Dijital yuanın mutabakat süreçlerinde rol oynayabileceğinden söz eden Mu, teslimata karşı ödeme ve ödemeye karşı ödeme için akıllı sözleşmelerin kullanılmasını ve sonuçta toptan ödeme verimliliğinin artırılmasını önerdi.

Çin'in çeşitli şehir ve bölgelerinde devam eden deneme ve genişletme çalışmalarına rağmen, e-CNY henüz yaygın bir şekilde benimsenmemiştir. Pekin, Şangay, Shenzhen ve Suzhou gibi büyük şehirler de dahil olmak üzere 17 eyalet düzeyindeki şehir ve bölgede en az 26 yerde test edilmiştir.

Tüm Perakende Senaryolarında Dijital Yuan'a Doğru

Mu'nun açıklamaları, merkez bankasının dijital yuanı tüm perakende ödeme senaryoları için kullanılabilir hale getirme kararlılığının altını çiziyor. Bu hedefe ulaşılması, WeChat Pay ve Alipay gibi yerleşik ödeme hizmeti sağlayıcılarıyla işbirliğinin yanı sıra ilgili yönetmelik ve lisanslara uyumun sürdürülmesini de içerecek. Merkez bankasının QR kodlarını standartlaştırma taahhüdü ve dijital yuan ödeme araçlarına yönelik uzun vadeli vizyonu, Çin'in CBDC'sinin günlük işlemlerde benimsenmesine yönelik önemli bir adıma işaret ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ