Çin polisi yaklaşık 6 milyon Yuan (1 milyon dolar) değerinde kriptoyu dondurdu ve bir kripto Defi halı çekişine karışan sekiz kişiyi tutukladı.

Çin polisi yaklaşık 6 milyon Yuan (1 milyon dolar) değerinde kriptoyu dondurdu ve bir kripto Defi halı çekişine karışan sekiz kişiyi tutukladı.

Çin polisi yaklaşık 6 milyon yuan (1 milyon dolar) değerinde kriptoyu dondurduğu ve buna karışan sekiz kişiyi tutukladığı için Pekin'in kripto üzerindeki baskısı yeni yılın başlangıcında devam etti. Nikkei Asia'da yayınlanan bir rapora göre, Chizhou kamu güvenlik bürosu, 50 milyon Yuan (7,8 milyon dolar) değerinde olabilecek bir kripto halı çekme dolandırıcılığını ortaya çıkardı.

Hileli DeFi Programı, Yatırımcıları Yüksek Getiri Vaatleriyle Cezbetti

Çin polisi, bir yatırımcının geçen yıl Haziran ayında 590.000 Yuan değerinde kripto para kaybetmesinin ardından soruşturma başlattı. Soruşturmanın izinde farklı illerde yaşayan sekiz kişi vardı. Yetkililer ayrıca, dolandırılan parayı kullanarak satın aldıkları iddia edilen sanıkların lüks arabalarına, villalarına ve diğer pahalı eşyalarına da el koydu. Hileli DeFi programı, likiditeyi değiştirerek yüksek getiri vaadiyle yatırımcıları cezbetti. Ancak, yatırımcılar paralarını koyduktan sonra, dolandırıcılar parayı isimsiz havuzlardan akladı ve tüm fonları kaçırdı.

Halı Çekme, DeFi Alanındaki En Yaygın Dolandırıcılıklardan Biri Haline Geldi

Chizhou kamu güvenliği, "Polis görev gücü tarafından yapılan soruşturma ve analizden sonra, bu davanın blok zinciri teknolojisini kullanarak yasadışı bir şekilde sanal para birimi elde etmenin tipik bir vakası olduğu tespit edildi" dedi. Halı çekme işlemleri, nispeten daha kolay olduğu için DeFi alanındaki en yaygın dolandırıcılıklardan biri haline geldi. Chainalysis verilerine göre, yatırımcılar sadece geçen yıl halı çekme işlemlerine 2,8 milyar dolardan fazla kaybetti. Bu tür dolandırıcılıklar genellikle yüksek getiri vaat eden yatırımcıları cezbeder ve havuz yeterli sermayeye sahip olduğunda, dolandırıcılar tüm parayı alıp kaçarlar. Chainalysis raporu şunları söyledi: “DeFi ekosisteminin önde gelen dolandırıcılığı olarak ortaya çıkan halı çekme, 2020’de sadece %1’e karşılık 2021’de tüm kripto para dolandırıcılığı gelirinin %37’sini oluşturuyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ