Çin raporları, sosyal medya devi WeChat'in, takas edilemeyen tokenlerle ticareti yasakladığını bildirdi.

Çin raporları, sosyal medya devi WeChat'in, takas edilemeyen tokenlerle ticareti yasakladığını bildirdi.İlgili hesaplar çoğunlukla küçük ve orta ölçekli NFT borsalarıyla ilişkilidir. Çin'deki kripto para biriminin her şeyi kapsayan yasağı nedeniyle, çoğu NFT ticareti Çin Yuanı üzerinden tamamlanır.

Bitcoin Bitti, NFT'ler Nasıl?

Çin'de 1,2 milyardan fazla kullanıcısı olan tekelci süper uygulama WeChat, People's Daily'ye bağlı Çin devlet tabloid medyası Global Times tarafından bildirilen, NFT ticaretine karışan ondan fazla hesabı yasakladı.

WeChat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hareketin kullanıcı hesapları ve mini programlar tarafından yapılan spekülasyonları caydırmak ve ayrıca kripto para birimi ticaretiyle ilişkili riskleri önlemek olduğunu söyledi. Sosyal medya devi, platformda ikinci el NFT ticaretine izin verilmediğini de vurguladı.

WeChat, birincil NFT ticaretini destekleyen kamu hesaplarının, Çin Siber Uzay İdaresi tarafından kaydedilen blok zinciri firmalarıyla işbirliğinin kanıtını sağlayacağını da sözlerine ekledi. Platformdaki mini programlar, yalnızca dijital koleksiyonları “birincil pazarda hediye” olarak ve dijital sergilerin bir parçası olarak destekler.

Çin hükümetinin benimsediği şahin tavır doğrultusunda uygulamasını iki katına çıkaran WeChat, “Herhangi bir bypass veya karşı hamle tespit edilirse, ihlalin boyutuna göre hesaplar yasaklanabilir veya kaldırılabilir” dedi.

Çin'de açıkça yasaklanan Bitcoin ticareti ve madenciliğinin aksine, NFT'ler hala netleştirilmemiş kuralları olan nispeten gri bir alandır. Çin'de dijital koleksiyon olarak bilinen bu varlıklar, gençler arasında popülerlik kazanıyor.

Çin, NFT Endüstrisini Kripto ile İlişkisiz Kurdu

Ocak ayında CryptoPotato tarafından daha önce bildirildiği üzere Çin, kripto para birimleriyle uğraşmak yerine Dağıtılmış Dijital Sertifika (DDC) standardına dayalı, değiştirilemez tokenlerle kendi NFT pazarını başlatmaya hazırdı.

BSN-Dağıtılmış Dijital Sertifika (BSN-DDC) olarak adlandırılan NFT platformunun, WeBank tarafından başlatılan Fisco Bcos da dahil olmak üzere on zincirle entegre olacağı bildiriliyor. Müşteriler, NFT işlemlerini yalnızca Çin Yuanı üzerinden gerçekleştirebilir.

Aralık ayında, Çin devlet haber ajansı Xinhua, 11 koleksiyondan toplam 110.001 benzersiz fotoğrafın ilk dijital koleksiyonunu yayınladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ