Çinli yetkililer yeni bir duyuru yaptı.

Çin Ulusal Blockchain Ağı Nisan 2020

Çinli yetkililer, kitlelere, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) uygulamalarını kolayca oluşturmak için bir platform sağlamak amacıyla geçen yıldan bu yana geliştirilmekte olan bir proje olan Blockchain Hizmetleri Ağı'nın (BSN) resmi olarak Nisan 2020'de başlayacağını bildirdi.

Çin Nisan Ayında BSN'yi Piyasaya Sürecek

Çin'in blockchain teknolojisi ağır siklet olarak durumunu sağlamlaştırmak ve benzer firmaların ve bireylerin maliyet etkin bir şekilde blockchain çözümleri oluşturmasını ve dağıtmasını kolaylaştırmak için, devlete ait China Mobile da dahil olmak üzere Çin'deki bir grup üst düzey şirket telekom şirketi, ve China UnionPay, China Merchants Bank ve diğerleri gibi şirketlerle Blockchain Hizmet Ağı'nı (BSN) geliştirmekte.

Son Gelişme

Son gelişmede, bu yılki Çin Kentsel Yönetişim ve Yenilik Forumu'nda bulunan Ulusal Bilgi Merkezi (SIC) Akıllı Şehir Gelişim Araştırma Merkezi müdür yardımcısı Tang Sisi, BSN'nin Nisan 2020'de ticari faaliyetlere başlayacağını açıkça belirtti.

Konuya yakın kaynaklara göre, projenin arkasındaki ekip, Ekim 2019'dan beri 400 Çinli firma ve 600 geliştiricinin yanı sıra ağ üzerinde beta testi yapıyor; testler Mart 2020'ye kadar sürüyor.

Çin Blockchain’i Destekliyor, Bitcoin’i Değil

Ekim 2019'da daha önce bildirildiği üzere, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, blok zinciri teknolojisinin büyük potansiyelini kabul etti ve ülkeyi, yenilikçiliğin ön saflarında kalmasını sağlamak için devrimci teknolojiye daha fazla dikkat etmeye başlamaya çağırdı.

Bildirildiğine göre, BSN tanıtım belgesi ayrıca Çin Kentsel Yönetişim ve İnovasyon Forumu sırasında yayınlandı ve ağ mimarisi, avantajları ve daha fazlası dahil olmak üzere projenin tüm ayrıntılarını vurguladı.

Ekip, Ulusal Bilgi Merkezi tarafından yönetilen BSN'nin hem halka hem de izin verilen bir zincire sahip olacağını ve izin verilen zincirlerin ittifak zincirlerine ve özel zincirlere ayrıldığını söyledi.

BSN platformunun, üyeleri Huawei, ZTE, Tencent ve WeBank'ı içeren Financial Blockchain Shenzhen Consortium tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir Çin blok zinciri olan FISCO-BCOS tarafından desteklendiği bildiriliyor.

İlgili haberlerde, 1 Ocak 2020'de Çin hükümetinin blok zinciri birlikte çalışabilirliğini artırmak ve güvenliği artırmak amacıyla kriptografik şifreleri düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa uyguladığı raporları ortaya çıktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ