Çin, ulusal blockchain komitesinin üye listesini açıkladı ve bazı üyeler teknoloji devi Tencent ve Baidu'dan yöneticileri içeriyor.

Çin, Ulusal Blockchain Komitesine Bu Şirketleri de Dahil Etti

Çin, ulusal blockchain komitesinin üye listesini açıkladı ve bazı üyeler teknoloji devi Tencent ve Baidu'dan yöneticileri içeriyor.

Çin hükümeti, endüstriyel standartlar belirlemek için çalışacak olan ulusal blockchain komitesinin üyelerini açıkladı. Komite, ülkenin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, teknoloji devleri Baidu ve Tencent yöneticileri de dahil olmak üzere 71 üyeden oluşuyor. Komitenin diğer üyeleri arasında Baidu, Tencent, Huawei, Peking Üniversitesi, Tsinghua Üniversitesi, Fudan Üniversitesi ve diğerleri gibi tanınmış şirketler ve üniversitelerden yöneticiler bulunmaktadır.

Çin’in Ulusal Blockchain Komitesi endüstriyel standartları belirleyecek

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Ulusal Blok Zinciri ve Dağıtılmış Defter Teknolojisi Standardizasyonu Teknik Komitesinin, Ulusal Standardizasyon Yönetim Komitesi'nden onay alındıktan sonra oluşturulduğunu bildirdi. Ulusal blockchain komitesi, ülkedeki endüstri standartlarını belirlemek için çalışacak. MIIT bakan yardımcısı Chen Zhaoxiong, ulusal blockchain komitesine başkanlık ediyor ve Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü de dahil olmak üzere beş başkan yardımcısı bulunuyor.

Çin planlandığı gibi CBDC lansmanı ile devam edecek.

Çin Halk Bankası daha önce CBDC’ye planlandığı gibi geçeceklerini açıkladı. Çin merkezindeki dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin bu yıl gerçekleşmesi planlanıyor. Çin merkez bankasının koronavirüs salgını nedeniyle ulusal dijital para birimini başlatma planını bekletebileceğini iddia eden raporlar vardı. Ancak, Çin merkez bankası, planlandığı gibi kripto para birimini zorlayacaklarını açıkladı. DC / EP olarak adlandırılan Çin ulusal dijital para biriminin bu yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor.

 Çin Halk Bankası son beş ila altı yıldır ulusal dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve şimdi piyasaya sürülmeye yakın. Çin, merkez bankası destekli dijital para birimi yayınlayan dünyanın ilk büyük ülkesi olacak. Japonya, Kanada ve ABD merkez bankaları da dahil olmak üzere diğer bazı büyük merkez bankaları CBDC'nin artılarını ve eksilerini inceliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ