Çin Ulusal Kongresi

Bitcoin fiyatlarının Çin piyasasında başverenlerden dolayı daha önce etkilendiğini biliyoruz. Bu hafta Çin Halk Komünist Partisi (CPC) 19. Ulusal Kongresi'ni düzenleyecektir ve bunun bitcoine etki yapması ihtimali vardır.

Genel olarak totaliter parti için yapılan bu seçim biçimi ya muhafazakar tarafa ya da progres taraftarı yetkililer arasında bir miktar değiş tokuşa sebep olmaktadır. Bitcoin ise ortasında bir politik güç olarak kullanılıyor.

Politik Gösteri
Her beş yılda bir düzenlenen parti kongresinde partinin üst düzey yetkililerini seçilmektedir. Aynı zamanda, merkez planlamanın ve devlet mülkiyetinin eski sistemini ve bankacılık da dahil olmak üzere sanayilerin kontrolünü korumak isteyen partinin muhafazakar güçleri ile devlet mülkiyetini sınırlamak isteyen progresif güçler arasındaki bir gösteridir.

“Bitcoin, muhafazakar taraf karşısında progresif grubun yeni silahıdır. Birçoğunun düşüncesine göre, bu nedenle ilk etapta Bitcoin yasakları ortaya çıktı.”

2011 yılında 18. Kongre'de de benzer bir şey yaşanmış gibi görünüyordu. Pekin, kongre sonrası tartışmalı bir Çin kurumsal yapısı olan Değişken Faiz Kuruluşu (VIE)  çinli şirketlerin "reverse mergers" yoluyla ABD borsasındaki hisselerini listelemelerine izin vermişti.

Ancak, Çin İnternet stokları çok geçmeden düştüğü için bu adım başarısız olmuştur.

Kongre 18 Ekim'de başlıyor ve sonuçta ülkedeki Bitcoin piyasası üzerinde büyük bir etkisi olacağı varsayılıyor.
Çin öncelikle ICO'ların yasaklanmasına karar verdikten sonra piyasada dünya genelinde fiyatlarda belirgin bir düşüş yaşandı. Bitcoin para birimi fiyatları 5.100 $ 'dan 3.100 $' a kadar indi.
Bunun yanında, Bitcoin toparlandı ve şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.

Çinde geçici olarak bitcoin yasaklanmış olsa da, muhafazakarlar konvansiyonda üst sıralara çıkarsa,  öncekinden daha şiddetli bir fiyat esnekliği ile karşılaşabiliriz.

Kaynak;
https://www.cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ