Çin'deki yetkililer, metaverse projelerinde mevcut olan dolandırıcılık ve dolandırıcılık konusunda onları uyaran bir bildirimi halka paylaştılar.

 Çin'deki yetkililer, metaverse projelerinde mevcut olan dolandırıcılık ve dolandırıcılık konusunda onları uyaran bir bildirimi halka paylaştılar. Yetkililer, halkı bu tür projelere karşı dikkatli olmaya ve şüpheli olanları yetkililere bildirmeye çağırdı.

Kripto para birimleri, yatırımı ve madenciliği konusunda mutlak bir yasak getiren Çin'deki yetkililer şimdi odaklarını meta veriye kaydırdı. Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu, metaverse'deki dolandırıcılık ve dolandırıcılık vakalarına karşı halkı uyardı. Bildirim, bu yasadışı faaliyetlerin faillerinin metaverse moda sözcüğünü kullanarak insanları zor kazanılmış nakitlerinden çaldığını belirtiyor.

Ek olarak, uyarı, meta veri deposunun dolandırıcılar için bir oyun alanı haline geldiği yolları vurguladı. Birincisi, kullanıcıları meta veriye bağlamak için yapay zeka (AI) ve sanal gerçeklik (VR) gibi üst düzey teknoloji entegrasyonları vaat eden projelerdir. Komisyon, bu tür planların, yalnızca kullanıcıların fonlarından kurtulmak için yatırımcıları lüks getiri vaatleriyle tuzağa düşürdüğünü söylüyor.

İkincisi, Komisyonun listesinde popüler blockchain oyna-kazan (P2E) oyunları yer alıyor. Bu çalışan dolandırıcılıklar, kullanıcılara yüksek getiri garanti eder, ancak parasal hedeflerine ulaştıktan sonra ortadan kaybolur. Bu dolandırıcıların bir başka yaygın taktiği de panik satın almayı tetiklemek için metaverse gayrimenkul projelerini abartmaktır.

Metaverse Projeleri “Çekici ve Aldatıcı” Olabilir

Bakanlar Arası Yasa Dışı Kaynak Yaratmanın Tasfiyesine İlişkin Ortak Konferans Ofisi, halkı bu tür projelere karşı dikkatli olmaya çağırdı. Ayrıca, insanların herhangi bir şüpheli metaverse projesini yetkililere bildirmelerini istedi. Resmi uyarının tercüme edilmiş bir versiyonu şöyledir:

Daha çekici ve aldatıcı olan “Metaverse” başlığı altındaki dolandırıcılık faaliyetleri ve katılımcılar maddi hasara eğilimlidir. Halkın risk önleme ve tanımlama yetenekleri konusundaki farkındalığını artırması ve aldatılmaya karşı dikkatli olması istenmektedir.

Uzun süredir Çin'deki yetkililer, kripto para birimleri ve bunlarla ilgili faaliyetleri yakından takip ediyor. Bununla birlikte, meta veri deposu ve değiştirilemez belirteçler (NFT'ler) söz konusu olduğunda daha gevşek görünüyorlar. Onlar hakkında yapılanların çoğu uyarıların yayınlanmasıdır.

 

Çin, NFT'leri Yasallaştırmayı Planlıyor, Kripto Para Birimlerinden Ayrı Yasalar Hazırlıyor

Yukarıda belirtilen bildirimlerin dışında, Çin Halk Bankası (PBoC), geçen yıl Kasım ayında metaverse ve NFT'ler konusunda uyardı. Merkez Bankası, fiziksel temellerinin olmamasının onları yasadışı faaliyetleri kolaylaştırmaya eğilimli hale getirdiğini söyledi. Yasa dışı bağış toplama, piramit şemaları, dolandırıcılık, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve gasp listeyi yaptı. Gazete şirketi The People's Daily, meta veri tabanındaki emlak satışlarının yüksek oynaklık riski taşıdığını söyleyerek hemfikir.

Ancak o zaman bile, teknoloji devleri Tencent ve Huawei de dahil olmak üzere 1000'den fazla firma 2021'de metaverse ticari markaları için başvuruda bulundu. Şangay, beş yıllık kalkınma planına blok zinciri ve metaverse ile ilgili kamu hizmetlerini bile dahil etti. Çinli yetkililerin bu yeni teknolojik girişime karşı sert mi davranacakları yoksa ihtiyatlı bir tavırla mı benimseyeceklerini göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ