Çin, ülkedeki ortalama tüketicilerin dijital ödemeleri konusunda öncülük ediyor.

Çin, Yuanı Dijital Hale Getirmek İçin Ek Adımlar Attı

Çin, ülkedeki ortalama tüketicilerin dijital ödemeleri konusunda öncülük ediyor. ABD'de Apple Pay gibi bu tür ödemeler daha yaygın olarak kabul edilirken, Japonya'da bu yöntemler hala nispeten nadir bir kullanım alanına sahip. Alipay, Çin sakinlerine günlük işlemler için fiat para birimi kullanma şansı sunuyor, hem ödeme hem de para birimi % 100 dijital hale geldiği gün için onları alıştırıyor gibi görünüyor.

Çin Merkez Bankası, Düzenleyici Gücünü Kripto Üzerinde Genişletiyor

Çin son zamanlarda çevrimiçi ve dijital ödemelere karşı biraz daha izin verici bir tutum sergilemiş olsa da, çoğunlukla kripto para biriminin yükselişine daha otoriter önlemlerle cevap verdi. Milyonlarca Bitcoin'in Çin vatandaşları tarafından çıkarıldığı netleştikten sonra, hükümet Eylül 2017 itibariyle ülkedeki tüm kripto para birimi ticaretini yasaklayarak yanıt verdi.

Çin hükümetinin kripto paralara yönelik sert duruşuna rağmen, ülke ayrıca blockchain teknolojisine ve bir merkez bankası dijital para birimi geliştirmeye ilgi gösterdi. Ek düzenlemelerle kendi planlarının olduğu netleşiyor. Financial Times'a göre, Çin Halk Bankası yakın zamanda 80'den fazla patente başvuruda bulunarak yeni bir dijital para biriminin başlatılmasına zemin hazırladı.

Rimon Law'ın ortağı ve patent avukatı Marc Kaufman Financial Times'a şunları söyledi:

“Bu patent başvurularının neredeyse tamamı, dijital bankacılık sisteminin mevcut bankacılık altyapısına entegre edilmesiyle ilgilidir.”

Bu Hamle Çin'deki Kripto Paraların Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?

 Bu patent başvuruları, Çin'deki son politika ile tutarlıdır ve Bitcoin ve diğer kripto para sahiplerinin piyasayı etkilemesine izin vermeden önce blok zincirlerini kucaklamak istediğini vurgulamaktadır. Çin hükümeti blok zincirinin güvenli veri yönetimi potansiyelinden hoşlanıyor gibi görünüyor, ancak merkezi olmayan ve izinsiz doğasının yanı sıra kripto varlıklarının sağladığı spekülasyonları beğenmiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ