NFC teknolojisi aracılığıyla, Çinli kullanıcılar Dijital Yuan uygulaması, Çinli kullanıcıların internetsiz kalmasına izin verecek.

 Çin

NFC teknolojisi aracılığıyla, Çinli kullanıcılar Dijital Yuan uygulaması, Çinli kullanıcıların internetsiz kalmasına izin verecek.
Bu, lansmanından sonraki üç yıl içinde büyük benimseme zorluklarıyla karşılaşan e-CNY kullanımının artırılmasına yardımcı olabilir.

Bildiğimiz gibi, Çin merkez bankası  Çin Halk Bankası (PBoC)  merkez bankasının dijital para birimini (e-CNY) piyasaya sürmek için hızla hazırlanıyor. Geçen yıl ve iki yılda, PBoC birkaç pilot test gerçekleştirdi.

Bununla birlikte, merkez bankası şimdi e-CNY kullanımını daha da ileri götürmek için başka bir büyük atılım gerçekleştirmiş görünüyor. Eski Alibaba yöneticisi Yassin Regragui kısa süre önce Çinli yerel halkın artık internet olmadan da %0 pille cep telefonlarını kullanarak e-CNY ile ödeme yapabileceğini güncelledi.

Son Dijital Yuan uygulaması güncellemesiyle yerel halkın artık internet olmadan ve hatta akıllı telefon kapalıyken bile ödeme yapabileceğini belirtti. e-CNY uygulaması, Çin halkının NFT teknolojisini kullanarak çevrimdışı ödemeler yapmasına olanak tanıyan yeni bir ödeme seçeneği sunuyor.

Ancak uygulama, daha iyi güvenlik için uygulama parametreleri dahilinde kalırken, bu tür ödemeleri 500 RMB'lik ödeme tutarı ve 10 işleme kadar bir hacimle sınırlandırıyor. Şimdilik, bu özellik yalnızca belirli ödeme senaryolarında ve sınırlı coğrafyalarda kullanılabilir.

Bu, CBDC'nin kullanımını daha da ileriye taşırken PBoC'nin daha fazla finansal kapsayıcılık hedefine nihai olarak hitap edecek, türünün tek örneği bir sabit cüzdan yeniliğidir. Ek olarak, banka hesabı olmayan ve yaşlı neslin nakitsiz ödemelere çok daha basit bir şekilde erişmesine de yardımcı olacaktır.

Çin, Mevcut Dolaşım Raporuna CBDC Dijital Yuan'ı Dahil Ediyor

Dolaşımdaki para miktarından bahseden son raporda, Çin Halk Bankası veya PBoC, ülkenin merkez bankası dijital para birimini (e-CNY) dahil etti. 2022 yılı mali istatistik raporuna göre PBoC, yaklaşık 2 milyar dolar değerinde toplam 13,61 milyar dijital yuan olduğunu söyledi.

Merkez bankasının dijital para biriminin tirajı 2022 Aralık ayında yüzde 15,3 arttı. Öte yandan Çin'in Çin'e yönelik geniş para arzı 266,43 trilyon yuan seviyesinde bulunuyor.

PBoC ayrıca Dijital Yuan'ın büyüme oranlarında kayda değer değişikliklere neden olmadığını da sözlerine ekledi. Dolaşımdaki 13,61 milyar e-CNY, 2022'nin sonunda dolaşımdaki 10,47 trilyon yuan'ın yalnızca yüzde 0,13'ünü temsil ediyor.


Bildiğimiz gibi Çin, CBDC kullanımını ileriye taşıyan ilk büyük ekonomilerden biri oldu. Çin, ilk olarak seçilen bölgeler için e-CNY'nin pilot testini başlattı ve ayrıca Şubat 2022'de Pekin 2022 Kış Olimpiyatları'nda yabancı sporcuların kullanımına sundu.

Bununla birlikte, e-CNY'nin kullanımı, piyasaya sürülmesinin ilk aşamalarında PBoC tarafından beklendiği gibi hız kazandı. Ancak çevrimdışı işlemlerin en son işlevselliği, e-CNY'nin benimsenme hızını yakalaması için gerekli yakıtı sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ