Kuzey Amerika madencilik tesisleri genişledikçe ve Çinli madenciler denizaşırı barındırma sitelerine göç ettikçe Bitcoin madenciliği zorluğu artacak.

Çin

Kuzey Amerika madencilik tesisleri genişledikçe ve Çinli madenciler denizaşırı barındırma sitelerine göç ettikçe Bitcoin madenciliği zorluğu artacak. Olumlu bir düzenleme, hash gücünü ve ağ güvenliğini artıracak, ancak madenciler için daha fazla enerji tüketimi ve daha az kar anlamına gelecektir.

Bitcoin madencilik zorluğu

Bitcoin'in madencilik zorluğunun, Çin'in kripto madenciliği tesislerine yönelik baskısından bu yana ilk kez artması muhtemel. Endüstri uzmanlarına göre, Kuzey Amerika'daki madencilik tesislerinin hızla genişlemesi, çoğunlukla zorluk ayarlamasını hızlandıracak. Ek olarak, madencilerin artık denizaşırı barındırma siteleri aracılığıyla faaliyet göstermesi nedeniyle Çinli madencilerin çıkışı bir rol oynamaktadır.

Madencilik zorluk değeri, bir blok madenciliği yapmanın ve Bitcoin'de ödüllendirilmenin ne kadar zor olduğunu gösterir. Metrik arttıkça, madencilerin daha fazla bilgi işlem gücüne ihtiyacı var çünkü Bitcoin, proof of work algoritması kullanılarak çıkarılıyor. Bu olay, çevrimiçi madencilik makinelerinde bir artış olduğu için şu anda devam eden şeydir. Madenci için bu, daha az kar marjı anlamına gelir. Bitcoin ağı için ek güvenlik anlamına gelir.

Bir süredir Çin, küresel Bitcoin madenciliğinin yarısından fazlasını üreten ünlü bir madencilik bölgesiydi. Bununla birlikte, 21 Mayıs'tan bu yana Çin yerel makamları, merkezi hükümetin emriyle madencilik tesislerini her zaman kapatıyor. Sonuç, madencilik zorluğu ve hash gücünde bir düşüş oldu.

Bitcoin madenciliği için pozitif zorluk ayarı

17 Temmuz itibariyle, yayınlanan en son iki haftalık zorluk seviyesi, baskıdan bu yana dördüncü düşüş ayarlamasını gösteriyor. Slush Pool madencilik firmasında bir araştırmacı olan Daniel Frumkin, Çinli madencilerin çevrimiçi duruma dönmelerinin üç aydan fazla süreceğini söylüyor. Ayağa kalkmak, yeni altyapı inşa etmek için işbirliği yapmak zorunda kalmak anlamına gelir.

Seattle merkezli madenci Luxor'un Cumartesi günkü haber bülteninde, "Çin'in hash gücü söndüğünden bu yana ilk kez, gelecek haftaki ayarlamanın olumlu olmasını, kabaca yüzde 1,75'lik bir artış bekliyoruz" diyor.

Luxor CEO'su Nick Hansen'e göre, Kuzey Amerika madencilik firmaları, Çin baskısından önce operasyonlarını genişletmeye başladı bile. Şirketler arasında, Bitcoin'in bu yılın başlarındaki tarihi boğa koşusu tarafından motive edilen Riot ve Marathon yer alıyor.

Örneğin Marathon, ABD merkezli bir barındırma hizmetleri sağlayıcısı olan Compute North ile bağlayıcı bir niyet mektubu girdi. Las Vegas merkezli şirket, şimdi barındırma firmasının veri merkezinin bir bölümünde yaklaşık 73.000 bitcoin madencisini çalıştırmalı.

BTC madencilik operasyonlarının geleceği

Bununla birlikte, olumlu ayarlama, 2022 itibariyle hash oranında ciddi bir artış anlamına gelebilir. Hansen şunları söyledi;

Sanırım bu minimum düşük zorluk noktasına ulaştık ve şimdi başka büyük hükümet sarsıntıları veya Bitcoin fiyatını değiştirmedikçe büyümeye başlayacağız.”

Frumkin, “…düzenlemeler uzun süre olumlu olacak” diyerek buna katılıyor.

Geçmişte, Orta Asya ve Kuzey Amerika madencilik şirketleri, düşük madencilik zorluğu nedeniyle geniş kar marjlarına sahipti. Bununla birlikte, tüm dünyada yeni şirketler ortaya çıkıyor ve yeni barındırma siteleri kurmak için rekabet ediyor. Fırsat penceresi yavaş yavaş azalıyor.

Hansen'e göre hash gücü, yaklaşık 12 ay içinde çöküşten önceki seviyeye dönecek veya bunu aşacak. Zaman çizelgesi, madencilik merkezlerinin hem yeni hem de mevcut madencilik teçhizatlarını başlatmasının ne kadar sürdüğüne bağlıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ