Çin son zamanlarda kripto para alanını önemli ölçüde etkileyebilecek hamle üstüne hamle yapmaya devam ediyor

Çin son zamanlarda kripto para alanını önemli ölçüde etkileyebilecek hamle üstüne hamle yapmaya devam ediyor. Şimdiki hamle ise Çin’in Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu [NDRC]’den gelmiş durumda.

Golden Finance’a göre, Çin’in Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu [NDRC], Endüstriyel Yapı Düzenleme Rehberlik Kataloğundan kripto para madenciliğini listeden kaldırdı. Bu, madenciliğin artık aşamalı bir sanayi olmadığını gösteriyor.

Bu listede bulunmamak demek aynı zamanda alana yönelik kısıtlayıcı tedbirlerin alınmaması anlamına geliyor. Bu yüzden yapılan hamlenin kripto para alanı için son derece değerli bir hamle olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

NDRC’nin listesi ilk kez 2011’de yayınlandı; NDRC, yayınlanmasının ardından teşvik edeceği, kısıtlayacağı veya ortadan kaldıracağı endüstriler hakkında kamuoyu ile görüşmeye başladı.

Nisan 2019’da, listede Bitcoin’e atıfta bulunarak kripto paralardan bahseden kripto para birimi madenciliği yer aldı. Ancak, yeni taslakta madenciliğin aşamalı sektörden kaldırılması, Çin'in genel olarak kripto para birimleri için yeni bir hazırlığın içerisinde olduğunu hatta belki de Bitcoin'e işaret edilebileceğini gösteriyor.

Bu haber, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 25 Ekim’deki blockchain ve önemini benimseme konusundaki konuşmasının ardından ortaya çıktı. Konuşmanın 25 Ekim'de Bitcoin'in fiyatındaki artışın katalizörü olduğu iddia edilmişti.

Şimdi bu haber Bitcoin’in elinde tutan kripto para tutkunları için gerçekten de iyi bir haber olabilir. Bitcoin madenciliği, ağırlıklı olarak Çin’de yoğunlaşıyor ve bu duyuru ile madencilik konsantrasyonunda daha fazla artış olması bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ