Blockchain, Hong Kong'un fiili merkez bankası ile bir kalkınma anlaşması çerçevesinde Çin'den yeni bir onay aldı.

Çin

Çin’den blockchain’e bir onay daha geldi. Şimdi blockchain, Hong Kong'un fiili merkez bankası ile bir kalkınma anlaşması çerçevesinde Çin'den yeni bir onay almış durumda.

Bugün yayınlanan bir haber bülteninde Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), Çin Halk Bankası (PBoC) bağlı kuruluşu ile bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzaladığını belirtiyor.

Merkez bankaları “daha uygun ticaret finansmanı” istiyor

Anlaşma, 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren mevcut iki projeyi birbirine bağlayan bir ticaret finans platformu için proof of concept algoritması oluşturmayı hedefliyor. Bu iki projenin ise HKMA’nın eTradeConnect ve PBoC’nin Ticaret Finans Platformu olduğu vurgulanıyor.

İki merkez bankası, Hong Kong Interbank Clearing Limited'in yan kuruluşları ve PBoC'nin Dijital Para Birimi Enstitüsü tarafından temsil edilecek.

“Platform başarıyla kurulduktan sonra, her iki yerde de firmalara daha uygun ticaret finansmanı hizmetleri sağlayacak ve Hong Kong'daki bankaların ticaret finansmanı ticaretinin genişlemesini hızlandırmalarını sağlayacak.”

Çin blockchain fonları 6 milyar dolara yaklaşıyor

Haber, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in iç ekonomiyi genişletmek için kişisel olarak blockchain alanı ile ilgili olarak kullandığı cümlelerde sonra geliyor. Bu durum aynı zamanda ülkedeki blockchain faaliyetlerinin onaylandığı anlamına da geliyor.

Yaşanan bu gelişmeleri doğrulayan bir başka gelişme de Blockchain alanına daha fazla destek vermek üzere ayrılan fonların yaklaşık olarak 6 milyar dolara ulaştığı şeklinde.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ