Çin CBDC'sinin mobil cüzdanı olan e-CNY'nin pilot sürümü, Çin'deki iOS ve Android uygulama mağazalarında yayına girdi.

Çin CBDC'sinin mobil cüzdanı olan e-CNY'nin pilot sürümü, Çin'deki iOS ve Android uygulama mağazalarında yayına girdi. Yerel bir haber kaynağı olan BlockBeats'in tweetine göre, Çin'deki bireysel kullanıcılar artık "kişisel cüzdan açma ve yönetimi" ile "e-CNY takas ve dolaşım hizmetlerini" denemek için mobil cüzdan uygulamasının bir sürümünü indirebilir.

Mobil Cüzdan Belirli Bölgelerde Mevcuttur

e-CNY uygulamasının geliştiricisi, Çin merkez bankasının bir dalı olan Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü olarak listeleniyor. Deneme uygulamasını indirmek ve mobil cüzdanı etkinleştirmek için kullanıcıların fiziksel olarak 11 konumdan birinde bulunmaları gerekir: Shenzhen, Suzhou, Xiong'an, Chengdu, Şangay, Hainan, Changsha, Xi'an, Qingdao, Dalian ve Kış Olimpiyatları alanı. Dijital yuan, bir ulus devletin hükümeti tarafından çıkarılan ve kontrol edilen bir tür kripto para birimi olan Merkez Bankası Dijital Para Birimidir (CBDC'ler).

Çin, Kamu Kullanımı İçin Bir CBDC Hazırlamada Erken Bir İpucu Yakaladı

Dünya çapında birçok ülke hala teknolojiyi araştırırken, Çin bir CBDC'yi kamu kullanımı için hazırlamada erken bir ipucu yakaladı. Nisan 2020'ye kadar merkez bankası, dijital Yuanın 2022'deki Pekin Kış Olimpiyatları sırasında kullanılabileceğini söyledi. İddia daha sonra, etkinliğe Amerikalı katılımcıların para birimini kullanmaması gerektiğini söyleyen ABD senatörleri arasında şaşkınlığa neden oldu. Giderek daha fazla ülke artık bir CBDC sunumu üzerinde çalışıyor. Daha önce bildirildiği gibi, Jamaika Bankası, 2022'nin ilk çeyreğinde ulusal bir kullanıma sunmayı hedefleyen ilk Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) başarıyla tamamladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ