Son resmi verilere göre Çin ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde %0,8, geçtiğimiz yıl ise %6,3 oranında büyüdü.

Çin

Çin ekonomisi beklentilerin altında kalan büyüme rakamları açıklayarak hafta başında Brent petrolde satış eğilimine neden oldu. Bu yazıda, Çin'in ekonomik performansına ilişkin endişeler ve bunun küresel piyasalar üzerindeki etkisi vurgulanarak son resmi verilere ilişkin görüşler sunulmaktadır. Ayrıca, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında potansiyel bir durgunluk sinyallerine yanıt olarak Brent petrol fiyatlarındaki düşüşü inceliyoruz.

Son resmi verilere göre Çin ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde %0,8, geçtiğimiz yıl ise %6,3 oranında büyüdü. Çeyreklik büyüme %0,5 olan beklentileri aşarken, yıllık GSYH tahmini piyasa tahminlerinin altında kaldı. Analistler bugünkü verilere dayanarak Asya devi için yıllık %7,3'lük bir büyüme oranı bekliyordu.

Çin'de Ekonomik Durgunluk Yaklaşıyor

Pandemi sırasında sıkı tedbirler ve sıfır vaka politikası uygulamasına rağmen Çin şimdi bir resesyon riskiyle karşı karşıya. Geçen yıl fabrikaların birbiri ardına karantinaya alınmasıyla yaşanan önemli aksaklıkların ardından ülkenin konut piyasası da iyi durumda değil. Hükümetin ekonomiyi canlandırmak için son dönemde yaptığı faiz indirimlerine rağmen uzmanlar hızlı bir toparlanma sürecine şüpheyle yaklaşıyor.

Brent Petrol Fiyatları Tepki Olarak Düştü

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısından gelen durgunluk sinyalleri Brent petrol fiyatlarının düşmesine katkıda bulundu.

Geçen hafta 81,50$ seviyesine ulaşan Brent petrol bu haftaya %1'lik bir düşüşle başladı. Şu anda 78,60 dolardan işlem gören değerli emtia, piyasanın Çin'in ekonomik belirsizliklerine verdiği tepkiyi yansıtıyor.

Çin'in son ekonomik büyüme rakamlarının beklentilerin altında kalması, olası bir resesyon ve bunun küresel piyasalar üzerindeki etkilerine ilişkin endişeleri artırdı. Brent petrol fiyatları dünyanın en büyük petrol ithalatçısından gelen sinyallere yanıt olarak düşüş yaşarken, piyasa katılımcıları ekonominin geneli üzerindeki etkisini ölçmek için durumu yakından takip etmelidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ