Çin'in Hainan Serbest Ticaret Bölgesi'nde (FTZ), blockchain teknolojisine yeni yatırımlar yapılacak.

Çin

Hainan'ın ayrı ekonomik pilot bölgesi, yerel İngilizce haber kaynağı Xinhua Net'in 5 Aralık tarihli haberine göre, yerel ekonomide blockchain teknolojisinin rolünü güçlendirme sözü verdi. 

Serbest Ticaret Bölgesi'nin Blockchain İçin “Desteği”

Pilot bölgenin bu hafta düzenlediği basın toplantısında açıklanan yeni önlemler arasında 1 milyar Yuan değerinde (142 milyon dolar) bir fon bulunmaktadır.

Xinhua'ya göre FTZ, blockchain sektörünü yetenek yetiştirerek, teknolojik uygulamalar ve sosyal yatırımlar ile desteklemeyi amaçlamaktadır. Hainan haricinde diğer bazı Çin eyaletleri de, geçtiğimiz haftalarda blockchain teknolojisine finansal destek vereceklerini açıkladı. Çin'in ilk blockchain pilot bölgesi olan Hainan, geçtiğimiz yıl Ekim ayında kuruldu.

Hainan Serbest Ticaret Bölgesi, devlet başkanı Xi Jinping tarafından 2018 yılında oluşturulmuş bir pilot ekonomik bölgedir. Ada, planlara göre 2020 yılına kadar bir serbest ticaret bölgesi, 2025 yılına kadar ise bir serbest liman haline getirilecek. Bölgeye kuruluşundan beri yüzün üzerinde blockchain şirketi katıldı.

Çin’deki Yatırım

Blockchain, hükümetin geçtiğimiz ay teknolojiyi teşvik edici bir kampanya başlatmasının ardından ülkede en çok konuşulan konuların arasında yer almaya devam etmektedir.

Ülkede alana düzenli olarak nakit akışı sağlanıyor fakat, uzun vadeli yatırım tahminlerinde daha ölçülü davranılıyor. Son tahminlere göre, ülkede blockchain yatırımının 2023 yılına kadar 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kripto para haber kaynağı The Block'ın 2 Aralık tarihli haberine göre kripto para borsası OKCoin'in ana şirketi OK Group, alana 140 milyon dolar yatırım yaptı. Daha öncesinde ise Guangzhou eyaleti hükümeti, sektöre 1 milyar yuan yatırım sözü verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ