UDPN, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirliğin birleştirilmesi yoluyla CBDC'lere ve Stablecoin'lere hizmet etmeyi amaçlamaktadır.

Çinli Blockchain Devi, CBCD

UDPN, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirliğin birleştirilmesi yoluyla CBDC'lere ve Stablecoin'lere hizmet etmeyi amaçlamaktadır. UDPN'nin tanıtım belgesi, ticarileştirme aşamasından önceki bazı önemli özellikleri ve çözümleri vurgular.

CBDC'lere ve stablecoin'lere olan talep arttıkça Stellar Lumens, müşterilerinin dikkatini çekmek için yarışan, gelecek vaat eden bir rakibe sahip olabilir.

Evrensel Dijital Ödeme Ağı (UDPN), kısa süre önce Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2023'te İsviçre'de tanıtıldı.

UDPN'nin tanıtım belgesi, ekosistemi dağıtılmış bir defter teknolojisi (DLT) olarak tanımlar. SWIFT'in bir mesajlaşma sistemi olarak finans firmaları için yaptığını UDPN, CBDC'ler ve Stablecoin'ler için yapmayı hedefliyor. Ağ, stablecoin'ler ve merkez bankası dijital para birimleri  CBDC'ler arasındaki engelleri kaldırmak için bir seçenek olarak SWIFT'i yansıtır.

UDPN, Hong Kong'un en değerli Blockchain şirketlerinden biri olan Red Date Technology tarafından da desteklenmektedir. Red Date Technology, aktivistlerini yeni nesil Kamu BT Sistemi altyapıları etrafında toplar. Red Date Technology ayrıca bir yılı aşkın süredir UDPN'yi geliştirmek için çalışmaktadır.

UDPN ayrıca TOKO ve GTF teknolojilerine de bağlıdır. Her iki platform da UDPN'nin ağ büyümesini hızlandırmaya katkıda bulunuyor.

UDPN tanıtım belgesi, CBDC piyasasının mevcut durumuna ilişkin birçok gözlemi açıklar. Daha fazla ülke kendi CBDC'lerini ve stablecoin'lerini yaratma yolunda ilerlese bile UDPN, sektör genelinde resmi bir mesajlaşma platformunun bulunmamasının benimsenmeyi yavaşlatabileceğine inanıyor.

Teknik incelemede, ölçeklenebilirlik ve evrensel birlikte çalışabilirliğin gerekliliği de vurgulanmaktadır. Her iki özellik de stablecoin'lerin ve CBDC'lerin sürdürülebilir gelişimini destekleyecektir. Teknik inceleme eklendi;

UDPN, merkezi olmayan ve merkezileştirilmiş para birimi sistemlerinde stablecoin'leri ve CBDC'leri desteklemek için küresel bir ödeme mesajlaşma ağı sağlayarak bu sorunları giderir. UDPN, paylaşılan, merkezi olmayan bir ağ ve ilgili standartlar sağlayacaktır; protokoller ve sistemler arasında verimli ve sorunsuz sınır ötesi dijital para birimi ödemeleri için mesajlaşma omurgası.

UDPN, CBDC'ler ve Stablecoin'ler İçin Temel Çözümler Sunar

UDPN, dijital hesap sistemleri arasındaki işlemleri değiştirmenin yanı sıra geleneksel mesajlaşma sistemlerini de etkinleştirecektir. Ticari bankalar, merkezi olmayan ekonomide yer almak için hızlı erişime sahip olacak. UDPN, sınır ötesi işlemler sunmalarına yardımcı olmak için sermaye havuzları sağlayarak ve yerel merkez bankalarıyla bankalara ilişkiler kurarak bunu sağlayacaktır.

Diğer dikkate değer çözümler, düzeni sağlamak ve yaptırımlardan kaçınmak için ağın izlediği bazı düzenleyici yolların yanı sıra teknik incelemede listelendi.

Ağ, ödeme yöntemleri olarak yalnızca CBDC'leri ve düzenlenmiş fiat destekli stablecoin para birimi sistemlerini destekleyecektir. Bitcoin gibi hiçbir düzenlemeye tabi olmayan halka açık zincir kripto para birimleri kabul edilmeyecektir. Herhangi bir yeni para biriminin eklenmesi, ağın merkezi olmayan yönetişim yaklaşımının bir parçası olarak UDPN Alliance üyelerinin oylamasına tabidir.

Teknik inceleme, herhangi bir gözetim hizmeti verilmeyeceğini ekleyerek açıkladı.

UDPN'nin beta sürümü 2022'nin son çeyreğinde yayına girdi. Pilot ticarileştirmenin 2023'ün ikinci yarısı için planlandı.

UDPN başlatıldığında, ana kurucu grubu olarak 8 ittifak üyesi olacaktır. Daha sonra 16'ya ve son olarak 24'e taşınacak. Strateji, yönetişim ve yol haritası, oylama tamamlandıktan sonra ittifak üyeleri tarafından ele alınacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ