Çinli madenciler daha önce düşündükleri gibi araçlarını düşürmediler, bunun yerine yeraltına gittiler, yeni araştırmalar ortaya çıkardı.

Çinli Madenciler Toparlandı

Çinli madenciler daha önce düşündükleri gibi araçlarını düşürmediler, bunun yerine yeraltına gittiler, yeni araştırmalar ortaya çıkardı.

Araştırma, çoğu madencinin operasyonlarını gizlemek zorunda kaldığını ve hatta yakalanmamak için VPN kullanmak zorunda kaldığını ortaya koyuyor.

Çin, 2021'de kripto para madencilerini kötü bir şekilde çökerterek daha önce dünyanın en büyük madencilik operasyonlarını sildi. Geçen yılın ortalarında, ülkeden kaynaklanan hash oranı sıfıra yakındı. Bununla birlikte, yeni araştırmalar madencilerin geri döndüğünü ve operasyonlarını hala gizlemek zorunda olsalar da, hash oranı oluşturmada şu anda yalnızca ABD'den sonra ikinci sırada olduklarını ortaya koydu.

Çin, Bitcoin madencilerinin yoğun güç tüketimini gitmek zorunda kalmalarının nedeni olarak suçladı. Baskılar yoğundu, hatta bazı eyaletler halkın şüpheli madencileri ihbar etmesi için özel yardım hatları kurarken, ulusal hükümet suçluları sosyal ve kredi kara listeye almakla tehdit etti.

Geçen yıl ağustos ayına kadar, Çin'deki madencilik faaliyeti neredeyse sıfıra düşmüştü. Ancak yeni araştırmalar bunun değiştiğini gösteriyor.

En şaşırtıcı olay, Çin'in en büyük madenciler arasına geri dönmesiydi. Şunları belirtti:

Haziran 2021'deki hükümet yasağının ardından, tüm ülke için bildirilen hash oranı Temmuz ve Ağustos aylarında etkin bir şekilde sıfıra düştü. Yine de bildirilen hash oranı Eylül 2021'de aniden 30.47 EH/s'ye yükseldi ve Çin'i anında kurulu madencilik kapasitesi açısından küresel olarak ikinci sıraya fırlattı (toplam pazarın %22,29'u).

Cambridge Üniversitesi tarafından derlenen raporda, faaliyet ülkede hala yasak olduğu için Çinli madencilerin yeraltına indiği sonucuna varıldı.

Araştırmacılar, "Şebekeden bağımsız elektriğe erişim ve coğrafi olarak dağınık, küçük ölçekli operasyonlar, yeraltı madencilerinin operasyonlarını yetkililerden gizlemek ve yasağı aşmak için kullandıkları başlıca araçlar arasında yer alıyor" dedi.

Çin'in raporun önerdiğinden daha fazla hash oranına katkıda bulunması olasıdır. Bunun nedeni, araştırmacıların verileri için madencilik havuzlarına güvenmeleridir. Bu nedenle, madencilik Çin'de yasa dışı olduğu için madenciler faaliyetlerini gizlemek için VPN kullanıyor olabilir.

Çin'den uzakta, araştırmacılar ABD'nin hala küresel lider olduğunu ve bu dokuz ayda liderliğini yüzde 35.40'tan yüzde 37.84'e çıkardığını buldu. Georgia, Texas ve Kentucky, tüm ülkenin toplam hash oranının yarısından fazlasını oluşturan en büyük madencilik eyaletleridir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ