Çin'deki sigorta şirketleri, salgının ortasında Corona Virüsü ile ilgili talepleri yönetmek için blockchain kullanıyor.

Çinli Sigorta Şirketleri Corona Virüsü Taleplerini İşlemek İçin Blockchain Kullanıyor

Çin'deki sigorta şirketleri, salgının ortasında Corona Virüsü ile ilgili talepleri yönetmek için blockchain kullanıyor. İngilizce yerel haber yayını South China Morning Post, 9 Şubat'ta Çin çevrimiçi karşılıklı yardım platformu Xiang Hu Bao'nun, bir kerelik maksimum 14,300 $ (100.000 yuan) ödemeye uygun hastalıklara Corona Virüsünü de eklediğini bildirdi.

Sigorta Hasar Talebi İşleme İçin Kullanılan Blockchain

Xiang Hu Bao bir sigorta poliçesi değil, 104 milyon kullanıcıyı sayan bir blockchain tabanlı toplu talep paylaşım platformudur. Habere göre, sistem tarafından sahtekarlığı önlemek ve taleplerin daha hızlı işlenmesine olanak tanımak için blockchain teknolojisi kullanılmakta.

Xiang Hu Bao, Çin finans devi Ant Financial'e ait ve kendi sermayesi olan Corona Virüsü kurbanlarının ödemelerini finanse eden mobil ödeme işleme servisi AliPay'i kullanıyor. Bir firmanın sözcüsü şunları söyledi:

“Xiang Hu Bao, blockchain teknolojisinin merkezi olmayan, güvencesiz doğası nedeniyle talepleri daha hızlı işleyebildi ve katılımcılara daha hızlı ödeme yapabildi. [...] Talep başvurucuları destekleyici belgeleri delil olarak sunabilirken, soruşturma firmaları onlara blockchain'den anında erişebilirler. İlgili tüm taraflar tüm süreci görebilir.”

Evrak İşlerini Azaltmak İçin Kullanılan Blockchain

Ayrıca Doğu Asya Bankası'nın sahibi olduğu Blue Cross Insurance, tıbbi bir iddia uygulaması ile Corona Virüsü salgınının bürokratik etkisini azaltmaya yardımcı olduğu bildiriliyor. Sigorta servisinin genel müdürü Patrick Wan, South China Morning Post'a şunları söyledi:

“Blockchain destekli talepler servisimiz, kağıt sürecini ve kliniklere ileri-geri evrak teslim etme ihtiyacını tamamen ortadan kaldırarak Corona Virüsü salgını sırasında önemli bir rol oynadı. [...] Bu, yüz yüze temas nedeniyle enfeksiyon riskini azaltmaya gerçekten yardımcı oluyor. ”

Blue Cross Insurance, platformunun insan katılımı olmadan saniyede 1.000'den fazla işlemi yönetebildiğini iddia ediyor. Şimdiye kadar, Nisan 2019'daki lansmanından bu yana, tıbbi talepler uygulaması ortalama olarak çift haneli bir aylık politika sahibi kullanıcı tabanı büyümesi gördü. Uygulamayı kullanan hastalar, hastane ziyaretinden sonraki bir gün içinde taleplerinin sonucunu görebilirler.

Blockchain’in Corona Virüsü ile ilişkisi

New York Times'a göre, Çin'deki Corona Virüsü nedeniyle 811 kişi öldü ve teyit edilen enfeksiyon sayısı 37.198'e yükseldi. Bu ölçeğin bir enfeksiyonu, blockchain ve kripto para birimi alanı tarafından sağlanan araçların krizi ele almak için kullanılmaya çalıştığı birçok savunucuyu gördü.

Blockchain özellikli uygulama geliştiricisi Acoer, dağıtılmış defter protokolü Hedera Hashgraph'ı kullanan ölümcül Corona Virüsüni izlemek için HashLog adlı bir veri görselleştirme aracı oluşturdu.

Hong Kong Üniversitesi hukuk programında yüksek lisans müdürü Syren Johnstone, kısa süre önce Corona Virüsü salgınına daha iyi yanıt verebilmek için blockchain ve AI odaklı stratejilerin uygulanması gerektiğini önerdi. Ayrıca, blockchain girişimi Hyperchain, bu ayın başlarında Corona Virüsü salgınına karşı savaşmak için blockchain tabanlı bir platformun başlatıldığını duyurdu.

Corona Virüsü ayrıca kripto para birimi endüstrisi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir ve salgına yanıt olarak birden fazla Asya blok zinciri olayı erteleniyor. Ayrıca, Hong Kong merkezli blockchain havale girişimi Bitspark, aniden kapanışını duyurdu ve kapanış nedenleri arasında virüsün de olduğunu belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ