Ekim ayının sonuna doğru, Çin’in Xi Jinping’i, halka açılmadan önce Blockchain’i destekledikten sonra kripto alanını salladı.

Çinli Yetkili: Blockchain Dijital Finans Sistemini Değiştirecek

Ekim ayının sonuna doğru, Çin’in Xi Jinping’i, halka açılmadan önce Blockchain’i destekledikten sonra kripto alanını salladı. Bu duyurunun sonuçları, ülkenin bir Bitcoin yanlısı duruşunu korumamasına rağmen, hemen ardından hızla hızla büyüyen TRON, Ontoloji ve NEO gibi Çin kökenli kökleri olan kripto para birimleri için önemliydi. Çin’in kripto paralardaki konumu ne olursa olsun, blok zincirindeki konumu açıktır ve aynı durum yakın zamanda Bank of China’nın eski Başkanı tarafından da paylaşılmış durumda.

Pekin'de düzenlenen Finansal Teknoloji Zirvesi'nde, Çin Merkez Bankası eski Başkanı Li Lihui, “Ulusal Strateji ve Fiat Dijital Para Birimi” konulu toplantıya değindi. Bay Lihui, şu anda blok zinciri merkezli grup olan Çin Yatırım Fonları Birliği'nin yönetim kurulu başkanlığında bulunuyor.

Dijital para birimleri Finansal Devrimde Önemli Role Sahip

Lihui'ye göre, dijital para birimleri yaklaşmakta olan finansal devrimde çok önemli bir oyuncu olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Dijital finans, düzenleyicilerden daha iyi bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyor ve Çin'in böyle bir altın fırsatın elinden kaçmasına izin vermemesi gerektiğine inanıyor.

Lihui, bir blok zincirini değişmez ve bozulmaz bir protokol olarak tanıdığını ve çoğu zaman merkezsizliği korumak için bir consensus algoritması kullandığını söyledi. Lihui, Blockchain'in akıllı sözleşmelerin ilk önce kavramsallaştırılmasının nedeni olduğunu iddia etti.

Lihui ayrıca [merkezi bir dağıtılmış defter içeren] özel bir blok zinciri ve [Bitcoin'deki gibi] açık kaynaklı bir halka blok zinciri arasında bir ayrım yaptı.

Blockchain Zaten Çin’de Kullanımda

Ancak, algılamanın aksine, Çin’in blockchain kucaklamaları yeni değil. Aslında, Çin’deki İnternet tabanlı mahkemeler, telif hakkı ihlaline bağlı durumlarda web içerik oluşturucularına yardımcı olmak için blockchain kullanmaya başlamış durumda. Ayrıca, Yuan'ın sayısallaştırılmış versiyonunun bir yıl içinde piyasada olacağı bildirildi.

Çin’in blok zinciri alanındaki söz konusu gelişmeler, sadece teknoloji ve kripto para birimi piyasası açısından değil, aynı zamanda ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin ışığında da önem taşıyor. Birçoğu, ABD’nin gelişmekte olan blok zinciri ve kripto para birimi piyasasına tepki vermek için çok yavaş olduğunu ve Çin’e teknolojik yarışta liderlik etme fırsatı verdiğini savunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ