Çinli yetkililer, milyarlarca dolarlık kripto para dolandırıcılığındaki kilit liderlerden birini kovuşturmaya hazırlanıyor.

Çinli Yetkililer Dev Bitcoin Ponzisinin Liderine Dava Açıyor

Çinli yetkililer, milyarlarca dolarlık kripto para dolandırıcılığındaki kilit liderlerden birini kovuşturmaya hazırlanıyor.

Plus Token kripto dolandırıcılığı lideri, pazarlama faaliyetleriyle dolandırıcılığa katılmak için 2 milyona yakın kullanıcı getiren en büyük işe alım şirketlerinden biri olduğu iddia ediliyor. Rapora göre, Zhou Moumou, WeChat ve diğer sosyal medya platformlarında Plus Token uygulamasını mağdurlara cazip hale getirmekle görevlendirildi. Zhou'nun 14 milyon yuan (1,96 milyon $) karşılığında platforma 1,93 milyon kullanıcı getirdiği iddia ediliyor.

Zhou bir dijital para finansal yönetim platformu olarak uygulamayı tanıttı

Zhou Moumou dolandırıcılık uygulamasını dijital para finansal yönetim platformu olarak lanse ve acemi inanılmaz getiriler yapacak söz verdi. PlusToken lideri, uygulamanın kullanıcıları için kripto para birimleri çıkaracağını iddia etti, ancak hesaplarını etkinleştirmek için belirli bir miktarda kripto göndermek zorunda kaldılar. Ayrıca Token, devasa birçok seviyeli pazarlama dolandırıcılığı olarak çalıştı. Bu sadece bir Ponzi şemasıydı, kullanıcılar sadece diğer ödeme yapan üyeleri işe aldıkları için ödüllendiriliyorlardı. Yetkililerin, Güney Pasifik Okyanusu'ndaki küçük bir ada ülkesi olan Vanuatu'da Zhou'yu tutukladığı bildirildi. Ayrıca Plus Token lideri daha sonra Çinli yetkililere teslim edildi.

 Raporda, Çinli savcıların Zhou'nun, token biletlerinin yasadışı satışı, yasadışı yollarla menkul kıymet çıkarma, yasadışı para toplama, mali dolandırıcılık ve bir piramit şeması yürütme de dahil olmak üzere suçlarından hüküm giyeceğinden emin oldukları belirtiliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ