Çin polisi, Huobi kripto borsasının görevlilerini taklit etmekle suçlanan 12 şüpheliyi tutukladı. Grup, sahte (OTC) web sitesi işletti.

Çinli yetkililer Huobi Borsa Yetkililerini Taklit Etmekle Suçladıkları 12 Şüpheliyi Tutukladılar

Çin polisi, Huobi kripto borsasının görevlilerini taklit etmekle suçlanan 12 şüpheliyi tutukladı. Grup, sahte (OTC) web sitesi işletti.

Yerel haberlere göre, Çin polisi sahte bir web sitesi işletmekle ve yetkilileri kripto borsası Huobi'den taklit etmekle suçlanan 12 kişiyi tutukladı. Rapora göre, kripto dolandırıcılığının ardındaki sanıklar, geçen yıl Kasım ayında WeChat kripto ticaret gruplarına sızmaya başladı ve tüccarlara kazançlı planlar sunuyordu. Sahte planlar yatırımcılara yatırımlarını ikiye katlama şansı bile verdi.

İddia edilen dolandırıcılar, OTC web sitesini kara para aklamak için kullandılar

Bu kripto dolandırıcılığının arkasındaki bu dolandırıcıların iddia ettiği sahte planlar, yatırımcılara yatırımlarını ikiye katlama şansı bile verdi. Şüpheli dolandırıcıların kurbanları, kara para aklama için kullanılan OTC platformlarına yatırım yapmaya ikna ettiikleri görülüyor.

Daha sonra, dolandırılan para denizaşırı hesaplara gönderildi. Dolandırıcılar, sosyal medya platformu WeChat'te iyi haber yabancı Bitcoin yatırım fırsatları hakkında bilgi verdiler. İsimsiz bir kurbanın ifadesine göre, sahte OTC platformunda ilan edilen hesaba 100.000 RMB aktardı.

Yatırım başlangıçta sermayeyi neredeyse iki katına çıkaran “önemli kazançlar” kaydetmeye başladı. Bu kripto dolandırıcılığının ardındaki dolandırıcıların bu kurbanı yatırım yapmaya devam etmeye ikna etti ve sonunda farklı banka hesaplarına 3.1 milyon RMB gönderdi.

Dolandırıcılar parayı kapattıktan sonra çeşitli banka hesapları aracılığıyla yönlendirdi.

Yaklaşık 3,1 milyon RMB gönderen kurban, Şubat ayında sahte OTC platformundan, projenin “çöktüğünü” ve dolayısıyla parayı kaybettiğini bildiren bir bildirim aldı. Kolluk kuvvetleri, sahte OTC platformunun bu aniden kapatılmasından sonra, suçluların parayı çeşitli banka hesapları aracılığıyla yönlendirdiğini söyledi. Polis, bilgisayarlara, cep telefonlarına, banka kartlarına ve dava ile ilgili diğer eşyalara el koyduklarını söyledi.

 Kripto para birimi ile ilgili dolandırıcılıklar, kripto endüstrisi yaygın olarak benimsenmeye doğru ilerlerken arttı. Daha önce, FBI pandemi zamanında kripto ile ilgili dolandırıcılıkların potansiyel dalgalanmasına karşı bir uyarı yayınladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ