Çinli yetkililer, İç Moğolistan'da bir madencilik operasyonuna baskın düzenleyerek 10.000'den fazla olası Ethereum GPU madencisine el koydu.

Çinli yetkililer, İç Moğolistan'da bir madencilik operasyonuna baskın düzenleyerek 10.000'den fazla olası Ethereum GPU madencisine el koydu. Dünyanın en büyük Ethereum madencilik havuzlarından biri olan Sparkpool ve Huobi kripto borsası da kapanmaya zorlandı.

Çin'in kripto para birimleri üzerindeki son baskısında, yetkililer İç Moğolistan'dan 10.000'den fazla kripto madenciliği teçhizatına el koydu. Çin hükümeti Cuma günü kripto madenciliği işlemlerini yasakladığını duyurdu. Son baskın, Cuma günkü duyurudan bu yana Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) tarafından gerçekleştirilen ilk baskın.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Pazartesi günü, yetkililer İç Moğolistan'daki bir perakende park deposunda kripto madenciliği operasyonu hakkında bir ihbar aldı. Siteyi bastıktan sonra ele geçirdikleri 10.100 maden kulesi keşfettiler.

Özellikle, Çin'deki tüm kripto madenciliği operasyonları, kullandıkları enerji türünden bağımsız olarak yasa dışı hale getirildi. Kripto madenciliği, Irak gibi ülkelerde elektrik kesintilerine bile neden olan enerji yoğun bir prosedürdür. Bu nedenle NDRC, madencileri avlamak için ülkedeki enerji tüketim seviyelerini izlemeye başlayacağı konusunda uyardı. Devlet medyası, baskın yapılan firmanın 1.104 kW/saat güç tüketimine sahip olduğunu bildirdi.

Çinli Yetkililer Ethereum Madencilik Kuleleri Üzerinde

Şimdiye kadar, yetkililer çiftlikte çıkarılan belirli kripto para birimini henüz açıklamadı. Bununla birlikte, güç tüketimi ve teçhizat sayısı muhtemelen Ethereum Grafik İşleme Birimi (GPU) madencilerine işaret ediyor.Daha önceki yasaklar, halka açık madencilik şirketlerine daha fazla odaklanırken, daha küçük şirketler radarın altına girmeyi başardı. Ancak yetkililer, hükümetin direktifine uygun olarak tüm madencilik çiftliklerini açığa çıkarmak için şimdi daha fazla çaba sarf ediyor.

Bu yetkililerle olası bir çatışmayı önlemek için Sparkpool, Ethereum madencilik hizmetlerini kapatmaya karar verdi. Hizmetin askıya alınması, tüm yerel ve uluslararası Ethereum madencilik havuzu hizmetleri için geçerlidir. Ek olarak, dünya çapındaki en büyük ikinci Ethereum madencilik havuzu olan Hangzhou merkezli şirket, 30 Eylül için planlanan toplam kapanışı tweetledi.

Bu arada, gerçek zamanlı Ethereum hash oranı, Sparkpool'un kapanması nedeniyle son 24 saat içinde yüzde 8'in üzerinde düştü. Dahası, günlük işlem hacmi bakımından Çin'in önde gelen borsalarından biri olan Huobi, bölgeden çekilmek zorunda kaldı. Borsa, mevcut tüm Çin merkezli kullanıcı hesaplarını yıl sonuna kadar sonlandıracak.

Bütün bunlar, Çin'in ülke çapındaki baskısının ciddiyetinin göstergesidir. Çok uzun zaman önce, ülke Bitcoin madencilik operasyonlarına komuta etti ve dünya çapında rakipsizdi. Çin'in madenci havuzu küçüldükçe, Bitcoin madencilik operasyonları diğer madenciler için daha karlı hale geldi. Bitcoin madenciliği zorluğu, Mayıs ayında yüzde 30'a yakın tarihsel ölçeklere düştü.

Ancak zamanla madenciler Çin'den ayrıldı ve Kuzey Amerika ve komşu Kazakistan gibi daha dostane bölgelerde dükkan açtı. Raporlar ayrıca, Çin'in yenilenen dijital varlık incelemesinden yayılan FUD'nin kurumsal yatırımcılar üzerinde çok az etkisi olduğunu gösteriyor.Ek olarak, Bitcoin ve daha büyük kripto piyasası, Cuma günkü fiyat düşüşünden yavaş yavaş toparlanıyor. Cuma günü, Ethereum 2.750 dolara düştü, ancak yazım sırasında 2.924 dolardan işlem görüyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ