Euro dijital para (EUROC) halihazırda DeFi, emanetçiler ve borsalar gibi sektördeki en iyi oyunculardan destek alıyor .

Circle, 2. Büyük İtibari Para Destekli Stablecoin Euro Dijital Parasını (EUROC) Piyasaya Sürdü

Euro dijital para (EUROC) halihazırda DeFi, emanetçiler ve borsalar gibi sektördeki en iyi oyunculardan destek alıyor .USD C gibi, EUROC da para aktarımı için düzenlenmiş bir yapı altında verilir.

USDC ihraççısı Circle, fiat destekli başka bir stablecoin'in (Euro Coin, EUROC) piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Kripto pazarındaki yoğun satışlara rağmen, bu EUROC lansmanı, kripto için hala yüksek bir talebin olduğunun bir göstergesidir.

EUROC İle İlgili Önemli Notlar

Circle'ın duyurusuna göre EUROC'ta alım satım bu ay sonunda başlayacak. EUROC, USDC gibi, para aktarımı için düzenlenmiş bir çerçeve altında verilir. Ayrıca, fiat Euro tarafından tamamen desteklenmektedir. Circle'ın USDC ile sağladığı benzer güvenlik, likidite ve şeffaflığa sahiptir.

Örneğin, yetkili, Euro'nun hakim olduğu bankacılık hesaplarında eşit miktarda EUROC arz dolaşımı yedekte tutulur. Bu nedenle, sahipleri 1:1 oranında Euro ile takas edebilirler. Circle, muhtemelen USDC ile yaptığına benzer şekilde EUROC için özel ticari hesaplar oluşturacaktır.

Duyuruda belirtildiği gibi, Silvergate bankası EUROC'un ilk koruyucusu olarak görev yapacak. EUROC, günün herhangi bir saatinde her zaman kullanılabilir. EUROC ve USDC'nin bir kombinasyonu, dünyanın herhangi bir yerinde neredeyse anında bir işlem de dahil olmak üzere daha hızlı çoklu para birimi dijital bankacılık sağlar.

İşletmeler EUROC stablecoin aracılığıyla daha fazla Euro likiditesine erişebilir. Bu parayı ödünç alabilir, takas edebilir veya ödünç verebilirler. Ayrıca finansal yerleşimler için de kullanabilirler. Kurumsal lar, kripto yatırımcılar  borsaları ve DeFi aracılığıyla EUROC ile arbitraj fırsatlarından da yararlanabilir.

Bireyler, yenilikçi Web3 ekosisteminde EUROC'u kullanabilir. Mal ve hizmetler için ödeme yapmak ve sevdiklerine para göndermek için kullanabilirler. Circle ayrıca EUROC'un Ethereum ağında bir ERC-20 belirteci olarak başlatılacağını duyurdu. En iyi endüstri oyuncuları  Borsalar, DeFi, Sorumlular ve Cüzdanlar  EUROC lansmanına destek sözü verdiler.

Döviz ciro verilerini kullanan Euro, USD'den sonra ikinci önde gelen itibari para birimidir. Uluslararası Ödeme Bankası  BIS  raporu, tüm döviz alım satım çiftlerinin yüzde 32'sinin Euro içerdiğini belirtti. Euro, 1999'daki lansmanından bu yana önemli ölçüde güçlendi. ABD doları endeksi (DXY) üzerindeki yüzde 57,7'lik ağırlığı, onun baskın bir ticaret çifti olduğunu daha da kanıtlıyor.

Stablecoin'lere Artan İlgi

Bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından kriptolara getirilen kısıtlamaların ardından stabilcoinler öne çıktı. Stablecoin'ler, yatırımcıların, işletmelerin ve bireylerin ihtiyaç duymaları halinde anında likiditeye erişmelerini sağlar. Birçok yetersiz banka kullanıcısı için çözüm oldular.

Yetkililerinin USD'ye erişimlerini kısıtladığı alanlarda özellikle önemliydiler. Bu lansman, çeşitli yerleşim amaçları için stabilcoinlerin artan popülaritesinin kanıtıdır. Circle'ın USDC'sinin piyasa değeri, tüm stabilcoin piyasa değerinin yaklaşık üçte biri kadardır.

Coinmarketcap verileri, USDC'nin piyasa değerinin 54.46 milyar dolar olduğunu, tüm stablecoin piyasasının piyasa değerinin ise 170 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bu ayın başlarında, checkout.com, yatırımcılarına ödeme yaparken USDC'yi benimseyen işletmeler listesine katıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ