Kripto ödeme şirketi Circle'ın CEO'su Jeremy Allaire, önümüzdeki iki veya üç yıl içinde tokenizasyon yoluyla varlıkların menkul kıymetleştirilmesinin çok daha gerçekçi olacağını öngördü.

Circle’dan Jeremy Allaire: Varlık Tokenı İki Yılda Yaygınlaşacak

21 Ocak'ta Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan MIT Medya Laboratuarı'ndaki Dijital Para Birimi Girişimi direktörü Allaire ve Neha Narula, tokenizasyonun varlıkları nasıl kısa sürede nakit haline dönüştürülebileceğini tartıştılar

Özel Standartlara Duyulan İhtiyaç

Allaire ve Narula, blockchain tabanlı tokenların ne olduğu ve hangi amaçla geliştirildiklerinin açıklanmasıyla başladı; bu da gayrimenkul, kurumsal menkul kıymetler ve diğer finansal varlıklar gibi varlıkların ikincil piyasalarda işlem görmesini sağladıklarını vurguladı.

Konuyu daha da ileriye götüren Narula, bu tür tokenlerin kullanımının, belirli standartların geliştirilmesini gerektiren bir dizi zorluk ve riske bağlı olduğuna dikkat çekti. Narula, olumlu düzenleme ihtiyacını şöyle açıkladı:

“Tüketicinin korunmasını istiyoruz, pazar bütünlüğüne sahip olmak istiyoruz. Varlık ihraç eden kişiler, bu varlıkların tam olarak neyi temsil ettiği hakkında bilgi vermelidir. Ve bu varlıkların gerçek dünyadaki temsilleriyle gerçekten bağlantılı olduğundan emin olmak istiyoruz. ”

Gerçek Dünyada Kullanım Örnekleri

Tokenlaştırılmış varlıklar için gerçek dünya kullanım durumlarını tartışan Allaire, Hindistan'da gelecekteki verimlerini veya mallarını tokenlaştırabilecek ve bireysel bir yatırımcının ürünle ilgilendiklerini söylediği küresel bir pazarda sunabilecek bir çiftçi örneğini verdi.

Dünyanın, bir kişinin ürün verimini tokenlaştırma yoluyla güvence altına alabileceği fikrinin gerçekleşmesinden ne kadar uzak olduğu sorulduğunda, Allaire bu vizyonun uzak kaldığını söyledi. Bu fikri uygulamak için, varsayımsal çiftçinin bir stablecoini kabul edebilmesi ve kullanabilmesi gerektiğini açıkladı. Bu, görünüşe göre kişinin bu ödeme yöntemini kullanmaya başlamadan önce bir dizi düzenleyici ve teknik sorunla hizalanmasını gerektirir. Ancak Allaire göre, bu fikir iki veya üç yıl içinde muhtemelen daha gerçekçi olacak.

Endüstrinin Bakış Açısı

Önümüzdeki beş ila on yıl için umutları tartışan Allaire, “sermaye dünyasının bugün İnternet ticaretinde gördüğümüz dünyaya çok benzeyeceğini” söyledi. Narula, öngörülen dönemde endüstrinin çok fazla deney göreceğini, bazıları için “dramatik bir şekilde başarısız olacak, ama gerçek dünyada eksik olan bir şeyi gerçekten ortaya çıkaran bir çift olabileceini” ifade ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ