ABD mahkemesi, düzenleyicilere, Bitcoin para birimi üzerinden saadet zinciri oluşturduğu ve bu yolla 11 milyon dolar yatırım topladığı iddiasıyla yargılanan Circle Society’nin hesabına el konulması yönünde karar verdi.

Circle Society Hesaplarına Saadet Zinciri İddiasıyla Erişim Engeli

Amerika Birleşik Devletleri Nevada Bölge Mahkemesi'ndeki Hakim Jennifer A. Dorsey, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile Circle Society girişiminin başındaki isim olan David Saffron arasındaki davada Circle Society'i suçlu buldu.

CFTC, Circle Society Aleyhinde Tazminat Kazandı

Hakim Dorsey,

 “...İhtiyatı tedbir ile sonuçlanan bu kararın, müşterilerin daha fazla zarar görmesini engellemek ve Komisyonun yasal görevlerini daha rahat biçimde yerine getirmesini sağlamak amacıyla verildiğini söyleyebilirim”

şeklinde açıklama yaptı.

Karar akabinde Circle Society’e ait olan varlıklara erişim yasaklanacak. CFTC, daha fazla yasal işlem yapmadan önce, tüm mali kayıtları inceleme altına alacak.

CFTC kurumu, eylül ayının sonuna doğru, dolandırıcılık amacıyla 11 milyon dolar değerinde Bitcoin ikili opsiyon teklifi sunmaları sebebiyle, Circle Society ve yönetici Saffron'dan şikayetçi oldu. Ekim ayında yayımladığı basın açıklamasında kurum resmi açıklama yaparak, şirketin faaliyetlerini şu sözlerle saadet zincirine benzetmişti:

“Yapılan şikayete göre sanıklar, Saffron'un sahip olduğu ticaret uzmanlığını ve yüzde 300'e varan kâr marjlarını garanti ederek, Circle Society tarafından işletilen bir havuza katılmak için en az on dört üyeden hileli olarak fon talep ettiler ve bu dolandırıcılık vakasını sürdürdüler.”

Kripto Para Satışı Sonrası Harekete Geçildi

CFTC ve konu üzerinde çalışan finansal düzenleyici kurum olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından, yasaya uygunluğu bulunmayan kripto para işlemleri ile ilgili soruşturmalar gün geçtikçe çoğalmaktadır. İlk token arzı (ICO) projeleri üzerinden yapılan satışları düzenleme hamlesi, düzenleyici kurumların hareketini tetikleyen bir olaydır. Bu soruşturmaların içerisinde, SEC ile 2017 yılından beri yasal mücadele içinde olan ve sonunda kepenk kapatan Kik davası da yer almaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ