Ağ teknolojisi devi Cisco, 5G telekomünikasyon ağlarındaki verileri güvence altına almak için blok zincirinden nasıl yararlanabileceğini açıklayan bir patent aldı.

Cisco Patenti 5G Ağlarını Blockchain ile Güvenceye Alacak

Ağ teknolojisi devi Cisco, 5G telekomünikasyon ağlarındaki verileri güvence altına almak için blok zincirinden nasıl yararlanabileceğini açıklayan bir patent aldı.

San Jose, Kaliforniya merkezli bir şirket, Haziran 2018'de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne (USPTO) kablosuz ağlara doğal olarak entegre edilebilecek bir blok zinciri platformu için patent başvurusunda bulunmuştu.

Yönetim Blockchain Üzerinden

Blockchain platformu, telefon veya dizüstü bilgisayar gibi bir donanım kullanıcısı ile sanal bir ağ arasındaki veri oturumlarını yönetmeyi amaçlar. Başka bir deyişle, yeni teknoloji bir ağ ile bağlı bir cihaz arasındaki veri değişiminin bir kısmını blockchain arabirimi üzerinden yönetebilir.

Şirket, çoklu bağımsız sanallaştırılmış ağların aynı fiziksel altyapı içinde daha verimli çalışmasını sağlayan bir mimariye atıfta bulunarak, bir blok zinciri platformunun ağ dilimlerini desteklemek için nasıl kullanılabileceğini açıklıyor ve şu vurguyu yapıyor:

“Bu servis odaklı mimari, bir arada bulunan ağ dilimlerindeki diğer fonksiyonlara ve servislere müdahale etmeden, ilgili ağ dilimlerindeki yazılım programları aracılığıyla bireysel ağ işlevlerini ve / veya uygulama servislerini uygulayabilen izole edilmiş bir programlanabilir kaynak kümesi kullanan ağ dilimlerini desteklemekte.”

Cisco

Cisco, blockchain teknolojileri ve Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) entegrasyonunu araştıran bilgi teknolojisi şirketi. Bosch, BNY Mellon, Chronicled ve Filament gibi şirketler, ürünlerini ve hizmetlerini oluşturmak veya yükseltmek için Hyperledger, ethereum ve Quorum'u kullandılar.

Eylül ayında, Cisco yapay zeka hizmetleri sağlayıcısı SingularityNet ile ortaklaşa çalışarak AI sistemlerinin merkezden uzaklaştırılması için tek bir kaynağın bilgisayarların blok zinciri teknolojilerini öğrenme kapasitesine yoğunlaşmasını engelledi. Şirket ayrıca, Mart 2018 tarihli bir dosyalamaya göre, bir ağdaki grup sohbetleri için daha güvenli bir ortam yaratacak başka bir blok zinciri teknolojisi geliştirmeye çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ