Citigroup CEO'su Jane Fraser, Avrupa'da bir resesyonun ABD'dekinden daha muhtemel olduğu konusunda uyardı. Bununla birlikte, ABD'nin bir resesyondan kaçınmasının kolay olmadığını vurguladı.

Citigroup CEO

Küresel Durgunluk

Reuters'in bildirdiğine göre, Citigroup CEO'su Jane Fraser Cuma günü küresel ekonominin sağlığı konusunda uyardı. Citi, üçüncü en büyük ve en küresel odaklı ABD bankasıdır.

New York'taki bir yatırımcı konferansında konuşan "üç R'nin" küresel ekonomiyi nasıl etkilediğinden bahsetti ve "Bu oranlar, bu Rusya ve durgunluk" dedi.

Fraser, Avrupa'nın enerji sorunlarının “şu anda rekabetçi bile olmayan belirli sektörlerdeki bazı şirketler üzerinde gerçekten etkisi olduğunu” açıkladı. “Bazıları elektrik maliyeti ve enerji maliyeti nedeniyle operasyonları kapatıyor” diye ekledi. Citi yöneticisi şu görüşlere yer verdi:

Avrupa kesinlikle ABD'de gördüğünüzden daha fazla bir resesyona girme olasılığını hissetti

Büyük merkez bankaları şimdiden enflasyonla mücadele için faiz artırımları planlıyor ve küresel niceliksel sıkılaştırmanın ilk turuna hazırlanıyor. Hareketin kredileri kısıtlaması ve zaten yavaşlayan dünya ekonomisine stres eklemesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) eylemi hakkında yorum yapan Fraser, "AMB'nin, Fed'in enflasyon konusunda elini kolunu salladığı ve ABD'nin sahip olduğu esnekliğe sahip olmadığı birkaç ay geride kalmış gibi görünüyor" dedi.

ABD'de Fraser, sorunun durgunluktan çok faiz oranlarıyla ilgili olduğunu söyledi. Ancak, ABD'nin resesyondan kaçınmasının zor olacağını belirterek, şunları kaydetti:

Bu kesinlikle bizim temel durumumuz değil, ancak bundan kaçınmak da kolay değil.

Çarşamba günü, JPMorgan & Chase CEO'su Jamie Dimon, ekonomik bir " kasırga "nın yolumuza geldiğini söyledi ve yatırımcılara etki için hazırlanmalarını tavsiye etti.

Goldman Sachs Başkanı ve Operasyon Direktörü John Waldron , eşi benzeri görülmemiş ekonomik şoklar ve önümüzdeki daha zor zamanlar konusunda uyardı .

Ayrıca Tesla CEO'su Elon Musk, ekonomi hakkında " süper kötü bir his " olduğunu söyledi ve Başkan Joe Biden'ın yanıt vermesini istedi. Musk ayrıca muhtemelen 12 ila 18 ay sürebilecek bir durgunluk içinde olduğumuzu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ