Kripto para birimi yatırımcılarının artık Bitcoin almalarının yeni bir yolu bulunuyor.

CME Bitcoin (BTC) Opsiyon İşlemleri  Yayında

Önde gelen türevlerin, opsiyonların ve vadeli işlem borsalarının sahibi ve işletmecisi olan CME Group, Pazartesi günü Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde opsiyonlar açtı.

Duyuruya göre,

“Bitcoin vadeli işlemlerine ilişkin opsiyon işlemleri daha büyük sermaye verimliliği ve bitcoin maruziyetini yönetmenin yeni bir yolunu sunuyor.”

CME’nin Bitcoin opsiyon işlemlerinin piyasaya sürülmesi, ilk kez Aralık 2017'de Bitcoin vadeli işlemlerini başlattığında başlayan riskten korunma işinin bir sonraki seviyesini oluşturuyor.

Bugünkü lansman öncesinde, CME’nin Bitcoin vadeli açık pozisyonu (OI) ilk dört işlem gününe 7 Ocak'ta 5.400 kontratla başladı ve yıl sonu OI'den % 69 artışla BTC seçenekleri için iyimserlik sağladı.

Bitcoin vadeli işlemlerindeki CME seçenekleri, alıcıya bir çağrı veriyor veya gelecekteki bir tarihte belirli bir fiyattan bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi satın alma veya satma hakkı veriyor.

Hatırlatmak gerekirse, opsiyonlar ve vadeli işlemler yatırımcıların para kazanmak veya mevcut yatırımlardan korunmak için kullandıkları finansal ürünler olmakla birlikte, aynı değiller.

Bir opsiyon, yatırımcıya sözleşme yürürlükte olduğu sürece, herhangi bir zamanda hisse senetlerini belirli bir fiyattan alma veya satma zorunluluğu getirmez. Bir vadeli işlem sözleşmesi, bir alıcının hisseleri satın almasını ve bir satıcının, sahibinin pozisyonu son kullanma tarihinden önce kapatılmadığı sürece belirli bir vadede satmasını gerektirir.

Kripto türevleri veri izleyicisi Skew'e göre, küresel BTC vadeli işlem hacmi 8 Ocak'ta 20 milyar dolar seviyesine ulaştı, çünkü Bitcoin türevleri pazarı genişlemeye devam ediyor ve geleneksel ve kurumsal yatırımcıları çekiyor.

Bununla birlikte, CME gibi büyük bir oyuncudan gelen opsiyon işlemlerinin çok daha fazla coşku ateşleyebileceğine inanan JPMorgan Chase analisti Nikolaos Panigirtzoglou'ya göre, diğer opsiyon ürünlerine olan ilgi oldukça azdı.

Yakın tarihli bir araştırma notunda, Panigirtzoglou, temel CME vadeli işlem sözleşmesinin faaliyetlerindeki dik artışı vurgulayarak şöyle diyor:

“Son birkaç gündeki bu alışılmadık derecede güçlü etkinlik, opsiyon sözleşmesinin piyasa katılımcıları arasındaki yüksek beklentiyi yansıtmaktadır.”

CME, BTC opsiyon ürünü sunan diğer borsalara katılıyor. Bitcoin türev borsası FTX, BTC opsiyonlarını Cumartesi günü başlattı ve hacmin hızla 1 milyon dolara ulaştığını duyurdu.

Aralık ayında Bakkt iki yeni ürün açıkladı: Bitcoin opsiyon işlemleri ve nakit ödemeli vadeli işlemler.

 Son yedi gün içinde, Bitcoin'in fiyatı, 7.500 $ 'dan 8.600 $' a yükseldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ