Birçoğu, Bitcoin vadeli işlemlerinin ilk kez başlatılmasının planlı bir pazar kazası olduğunu iddia etti. Bu vadeli işlemleri 2017 yılının sonlarında yeniden başlatan borsa iki ay içinde daha fazla kurumsal ürün için hazırlanıyor, bu zaman içinde bunun ne gibi bir etkisi olacak?

CME Bitcoin Opsiyon İşlemleri Ocak

Birçoğu, Bitcoin vadeli işlemlerinin ilk kez başlatılmasının planlı bir pazar kazası olduğunu iddia etti. Bu vadeli işlemleri 2017 yılının sonlarında yeniden başlatan borsa iki ay içinde daha fazla kurumsal ürün için hazırlanıyor, bu zaman içinde bunun ne gibi bir etkisi olacak?

CME Opsiyon İşlemleri Ocak'ta Başlıyor

Chicago Ticaret Borsası, kurumsal Bitcoin ürün grubunu genişletiyor. Bir basın bültenine göre, dünyanın önde gelen türev piyasası pazarlarından biri, yasal onay bekleyen, BTC vadeli işlem sözleşmelerindeki opsiyon işlemlerinin 13 Ocak 2020'den itibaren başlayarak bugünden iki ay sonra alım satıma açık olacağını vurguladı.

CME Group Global Hisse Senedi Endeksi Başkanı ve Alternatif Yatırım Ürünlerinden sorumlu kişi olan Tim McCourt şu açıklamayı yapıyor:

“Yaklaşık iki yıl önce Bitcoin'lerin piyasaya sunulmasından bu yana müşteriler bu pazarlarda riskten korunma ve ticaret yapmanın başka bir yolu olarak seçeneklere olan ilginin arttığını ifade ettiler. Burada CME Group'ta sağlam ve giderek daha likit bir vadeli işlem piyasası oluşturmak üzere müşterilerle ve sektörle yakın bir şekilde çalıştık ve Bitcoin opsiyon işlemlerinin artık müşterilerimize risklerini yönetme konusunda daha fazla hassasiyet ve esneklik sunacağına inanıyoruz.”

Bitcoin vadeli işlem piyasası, iki yıl önce piyasaya sunulduğundan bu yana güçlü bir büyüme göstermiş durumda. 2019'daki ortalama 6.500 + sözleşmenin günlük hacmi 32 bin 500 BTC'ye eşit. Yapılan işlemlere bakıldığında işlem hacminin neredeyse yarısı ABD dışında.

Vadeli işlem ve opsiyon arasındaki temel fark, sözleşme sahibinin vade tarihinde vadeli işlem sözleşmesi satmak zorunda olması. Opsiyon işlemleriyle, sözleşmenin sona ermesiyle satılması zorunluluğu bulunmuyor bu da elbette pazar fiyatlarını etkileyebilecek esneklik sağlıyor. Investopedia farklılıklar konusunda daha fazla ayrıntıya giriyor.

Bitcoin Fiyatları Üzerindeki Etkisi

CME ve CBOE, Aralık 2017'de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlattığında, pazarın en yoğun olduğu dönemdi. ABD hükümetinin bunu, balonu patlatacak olan varlığın toplu olarak fiyatının düşürülmesini sağlamak için planladığı yaygın olarak bildirildi. Üç ay sonra Bitcoin yüzde 60 oranında fiyat azalışı yaşadı ki, çok büyük bir başarıydı.

Bitcoin opsiyon işlemleri vadeli işlemlerden daha esnek ve en sonunda Bakkt'ın yapacağı gibi, uzun vadeli fiyatlar için yükselecek olan Bitcoin piyasalarının likiditesini artıracak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ