2019'daki Bitcoin fiyat hareketleri gizemli bir romana derlenmiş olsaydı, insanlık tarafından yazılmış en bükülmüş, öngörülemeyen hikayeye sahip olurdu.

2019'daki Bitcoin fiyat hareketleri gizemli bir romana derlenmiş olsaydı, insanlık tarafından yazılmış en bükülmüş, öngörülemeyen hikayeye sahip olurdu. Geçen yıl, topluluk “kurumların nasıl geldiğini” ve blockchain ve kripto para birimlerini ana akım toplumsal benimsemeye nasıl itecekleri hakkında bir şarkı söyledi.

Kripto'ya Kurumsal Yatırım

Kripto para birimi alanı 2019'da kurumların ilgisinde bir artış gördü. Sadece 2. çeyrek, kurumlardan gelen yatırımlarda 85 milyon doların üzerinde yatırım yaptı ve 3. çeyrek, merakla beklenen ICE destekli Bakkt borsasının piyasaya sürülmesini gördü. Ayrıca, Grayscale, geçen yılın ilk ve ikinci çeyrekleri arasındaki kripto yatırımlı sermayelerini ikiye katladığı bildirildi.

Bununla birlikte, kurumsal olarak benimsenmesi, toplum tarafından beklenen meteorik artışı görmemiştir ve bu muhtemelen çok sayıda nedenden kaynaklanmaktadır. Yakın zamanda yürütülen bir Bitwise araştırması, ABD'deki danışmanların sadece % 6'sının kripto para birimlerine müşteri fonları yatırım yaptığını ve diğer % 94'ü 2020'ye potansiyel yatırım konusunda olumlu yanıt vermediğini gösterdi.

Kurumlar genellikle böyle bir yüksek riskli varlık sınıfına yatırım yapmak için onay damgası almadan önce yönetim kurulu onayları ve kapsamlı araştırmalar yapılmasını gerektiren güçlü yönetişim modellerine sahiptir. Bununla birlikte, kurumlar Bitcoin fiyat keşfi için harika olabilecek kripto türev pazarlarından uzaklaşmadı.

Buna rağmen, çoğu kurum sadece düzenlenmiş araçlara yatırım yapabilir ve yazı yazılırken yalnızca bir tanesi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) - Stone Ridge Trust VI tarafından onaylanmıştır. Stone Ridge Trust VI sözleşmesi sadece Deribit, Kraken ve BitMEX gibi diğer perakende borsalardan daha düşük likiditeye sahip düzenlenmiş Chicago Ticaret Borsası'nda (CME) işlem görüyor.

Quantum Economics kurucusu ve eski eToro kıdemli analisti Mati Greenspan, verdiği demeçte, “Gördüğüm kadarıyla, CME vadeli işlem sözleşmelerinin hacimleri bitcoin'in oynaklığını takip etme eğilimindedir. İşler heyecanlanırken, Wall Street yatırımcıları partiye katılmayı sever.” diyor.

CME’nin Ocak ayında sona eren Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri primleri bu ay BTC fiyatı ile tutarlı bir şekilde hareket ederek dayanak varlığın değerinde yükselip düştü. Ancak Mart sözleşmeleri biraz daha az uyumluydu. BTC fiyatının Ocak ayının ikinci ve üçüncü haftaları arasında düşmesine rağmen, Mart sözleşmelerine ilişkin primler artmaya devam etti. Aynı model, aynı zaman dilimi içinde Haziran sözleşmelerinde de görülebilir.

Ayrıca, Bitcoin fiyatı geçen hafta yükselirken, Mart ayı sözleşmeleri için primlerin düşerek hareketlerindeki eşitsizliği daha da artırması dikkat çekici.

CME primleri diğer türev borsa platformlarından tutarlı bir şekilde yüksek olduğundan, kurumsal yatırımcılar varlık üzerinde daha fazla yükselişe geçiyor. Ocak ayının üçüncü haftasında, Bitcoin ortalama 8500 dolar civarındaydı ve CME yaklaşık 235 milyon dolarlık açık bir pozisyon bildirdi. Bitcoin bu fiyata en son ulaştığında açık pozisyon 100 milyon dolar daha düşüktü.

CME hacimleri de bu ay Ekim ayından çok daha yüksekti ve 2020'nin başlamasından bu yana birkaç kez 500 milyon doların üzerine çıktı. Ayrıca, bu ticaret hacmi ve açık pozisyon seviyesi, son Bitcoin pompası sırasında görülen seviyelerin çok üzerine çıktı ve kurumsal yatırımcıların yükseliş duygusundaki artışa işaret edebilir.

Ocak ayının son haftasında primlerdeki düşüş kısa vadeli bir BTC devalüasyonunu gösterebilirken, Haziran sözleşmelerinin primleri ay boyunca artmaya devam etti. Yarılanmanın Mayıs ayında gerçekleşmesi öngörülüyorsa, bu, kripto para birimi sınıfına kurumsal yatırımlarda bir artış anlamına gelebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ