Ocak 2020'de Chicago Ticaret Borsası [CME], Bitcoin Options'ı başlattı.

CME’nin Bitcoin Opsiyonlarının Tırmanışı Diğerlerinden Farklı

Ocak 2020'de Chicago Ticaret Borsası [CME], Bitcoin Options'ı başlattı. Bitcoin Vadeli İşlemleri, bir önceki yılda çok fazla başarı elde etmelerine rağmen, günde ortalama 6.000 işlem yapmak, opsiyon sözleşmelerinin ek risk faktörü nedeniyle piyasayı heyecanlandırmadı.

İlk ay içinde borsadaki en yüksek tek günlük hacim kasvetli 5,4 milyon dolardı. Bunu perspektife sokmak gerekirse, CME’nin Bitcoin Vadeli İşlemleri’nin sadece Ocak’taki en düşük işlem günü 143 milyon dolar gördü. Borsanın kurumsal yatırımcılarının Bitcoin Options'ı çok iyi almadığını söylemek yeterli.

Opsiyonlardaki Vadeli İşlemler eğilimi Nisan ayının sonuna kadar devam etti. CME’nin Vadeli İşlemleri’ne olan açık pozisyon 300 milyon dolara ulaştıkça, opsiyonler tarafındaki aynı metrik 40 milyon doların altındaydı, ancak hepsi değişti. Bitcoin'in blok ödülü indirilmesinden bir hafta önce 5 Mayıs'tan itibaren 9.4 milyon dolarlık Bitcoin Seçeneklerinde işlem gören yeni bir ATH görüldü. O zamandan beri, ATH 6 kez kırıldı ve en yüksek tek günlük hacim 28 Mayıs'ta 66 milyon dolara ulaştı.

Aradaki birkaç tek haneli işlem gününe rağmen, geçen hafta [1 Haziran - 5 Haziran] ortalama günlük hacim 34 milyon dolardı.

Ancak, hacmin aksine borsadaki açık pizsiyolardaki artış istikrarlı bir şekilde tutarlı ve çok daha büyük oldu. 31 Mayıs'tan bu yana, borsadaki açık ve seçkin pozisyonların miktarı 163 milyon dolardan 301 milyon doların üzerine, son 7 günde yüzde 84 artış ve yeni bir ATH'ye yükseldi.

Hacim ve açık pozisyon arasındaki bu fark göz önüne alındığında, CME’nin Bitcoin Options cirosu çok eğri. Hacim / açık pozisyon oranı 0,17 iken, piyasada yüksek miktarda riskten korunma söz konusudur. Basitçe söylemek gerekirse, CME'deki traderlar gün içinde ticaret sözleşmeleri değil, daha sonra sona erecek olan vadelerle açılırlar, bu da artan açık pozisyonu açıklar.

CME’nin iç kasalarındaki bu eşitsizlik, diğer borsalarla karşılaştırıldığında temsil edilir. Bitcoin Options pazarı, bir bütün olarak, son birkaç hafta içinde büyüme gördüğü için, CME için hacimler ve açık pozisyonlar arttı.

Durumlar devam ederken, CME’nin Bitcoin Options sözleşmelerine toplam açık pozisyon payı olarak açık ilgisi yüzde 22, son iki ayda yüzde 5'ten az olduğunda büyük bir artışa işaret ediyor. Bununla birlikte, CME'nin toplam Bitcoin Options hacmindeki payı yüzde 1'den az olduğu için bu artış miktarlarda ortaya çıkmadı.

 Artan açık pozisyon, durgun hacmi ve inanılmaz derecede düşük cirosu ile CME'lerdeki yatırımcılar, Bitcoin'in fiyatını kısa vadede korumak için opsiyon sözleşmelerini kullanıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ