CME

ABD'nin en büyük emtia piyasası olan Chicago Ticaret Borsası'nın (CME) 2017 yılının dördüncü çeyreğinde Bitcoin vadeli işlem ticareti gerçekleştireceğini doğruladı. Bitcoin fiyatı, gelen olumlu haberler neticesinde önemli ölçüde yükselerek birkaç gün önce 7,500$ dan daha yüksek seviyelere çıkmıştı.

CME, döviz fiyatlamasını belirlemek için Bitcoin'in, ABD doları fiyatının (BTC/USD) günde bir kez referans olarak kullanım amaçlı "CME CF Bitcoin" referans oranı'nı (BRR) oluşturdu. Bu fiyat, Bitstamp, GDAX, itBit ve Kraken olmak üzere dört borsayla belirlendi.

Cointelegraph, Bitcoin vadeli işlemlerinin bir bütün olarak kripto para piyasası için ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için Bitstamp CEO'su Nejc Kodriç ile birlikte bir röportaj yaptı.

Röportaj Başlıyor.

Cointelegraph: Bitcoin için bu önemli adımı düşünmemize yardımcı olmak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. İlk olarak, Bitcoin'i bir emtia ya da para birimi olarak görüyor musunuz? Neden?

Kodriç: Bitcoin bazı para birimi özelliklerine sahip olsa da, bir döviz aracı olarak kullanılabilir ve onunla olan işlemleri kolaylaştırabilir - aynı zamanda bir emtia gibi ticaret yapıyor.

Cointelegraph: Bitcoin için CME'ye neden bu kadar önemli bir adım atılıyor?

Kodriç: Kesinlikle önemli bir diğer adım, belki de varlık sınıfını profesyonelleştirmede bugüne kadarki en önemli adım. CME'nin Bitcoin vadeli işlemlerini başlatması, kripto ile ilgili daha fazla finansal ürünün önünü açacak.

Cointelegraph: Bitstamp bu olayda nasıl yer alıyor?

Kodriç: Bitstamp, Crypto Facilities Ltd ile birlikte çalışarak BRR için fiyatlandırma verileri sağlayacak olan dört borsa ve ticaret platformundan biridir. Bitcoin vadeli işlemlerini gerçekleştirmenin fizibilitesini incelediğimizde aslında bir yıldan uzun süredir veri sağlamaktayız.

Cointelegraph:
Bu rol genel CME sürecinde neden kritik önem taşıyor?

Kodriç: Fiyatlama verilerini sağlayan borsalarda, potansiyel pazar manipülasyonunu algılamak ve önlemek için sağlam sistemler olması gerekir. Sağlanan tüm verilerin, dizini etkileyebilecek herhangi bir manipülasyon biçimi içermediğinden emin olmamız önemlidir. Endüstrinin güvenini kazanmış olduğumuzdan ve yeni Bitcoin vadeli işlem piyasasının bir parçası olarak seçildiğimiz için gurur duyuyoruz.

Cointelegraph: Bitcoin'i etkileyen CME ile ilgili bu son haberi fiyat açısından nasıl görüyorsunuz?

Kodriç: Yorum yok.

İlerleyen günlerde Bitcoin'in CME'nin bu yapılanmasından dolayı büyük oranda olumlu/olumsuz etkileneceği çok açık bir gerçek. Kripto para birimleri ve pazarıyla ilgili olan olumlu gelişmeler "market hacmi" açısından verimli. Market hacmi nekadar büyürse boğa piyasası bir okadarda devam edecek demektir. Diğer yandan para girişi durduğunda piyasa bundan aşırı derecede etkilenerek müşteri kaybedecek ve fiyatlar düşecektir. Bitcoin'in yada diğer kripto paralar ile ilgili birçok gelişme daha göreceğimizden eminim. Umarım kripto para borsaları hakettiği değeri görerek daha aktif bir kullanım alanına sahip olacaktır.

Zamanla BRR endeksi, global olarak değerlendirilmeye başlanacaktır diye de düşünmekteyim. Sanırım Bitstamp, GDAX, itBit ve Kraken seçilmesinin sebebi pilot bir çalışmadan dolayı. Bitstamp zaten bu dörtlünün içinde kendini en çok kanıtlayan borsa diyebiliriz. Lisanslı bir şekilde 2011 yılından beri bu sektörün içindeler. Diğer borsalarda işin içine girdiğinde daha global ve daha dengeli fiyatlara ulaşılacaktır diye düşünüyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ