İspanya'daki menkul kıymetler gözlemcisi CNMV tarafından yaptırılan yeni bir anketin sonuçları, dört vatandaştan üçünün kripto para birimleri hakkında bir şeyler duyduğunu ortaya koydu.

CNMV

Bununla birlikte, 1500 katılımcının görüşlerini içeren rapor, bu bilginin hala çok az olduğunu ve %10'dan daha azının bir yatırım aracı olarak kripto para birimi satın aldığını da ortaya koydu.

CNMV Kripto Çalışmasının Sonuçlarını Açıkladı

İspanya'daki menkul kıymetler piyasalarını denetleyen kurum olan CNMV, en son kripto para birimi raporunun sonuçlarını açıkladı. Kurum tarafından yaptırılan ve “Grupo Analisis e Investigacion” adlı bir şirket tarafından yürütülen çalışma, kripto paranın İspanyol yatırımcılarla ilgili penetrasyonunun anlık görüntüsünü almak için 1.500 katılımcı ve 300 kripto para yatırımcısından oluşan alternatif bir örnekle anket yaptı.

Çalışmanın en alakalı sonuçlarından biri, ülkedeki kripto popülaritesi ile ilgili. Açıklanan rakamlara göre, her dört İspanyoldan üçü kripto para birimleri hakkında bir şeyler duydu, bu da bu araçların ülkede bir dereceye kadar penetrasyon sağladığı anlamına geliyor. Bununla birlikte, insanların konu hakkında sahip olduğu bilgiler hala çok sınırlı. Ankete katılanların sadece %1.4'ü derin bir kripto para birimi bilgisine sahipti.

Ankete katılanların çoğu kripto hakkında bilgi sahibi değil veya bazı durumlarda kripto hakkında yalnızca bir şeyler duymuş veya okumuş. Ankete katılanların neredeyse %70'i bu baskın gruba dahil edildi.

İspanya'da Kriptoya Yatırım Yapmak

Diğer raporlar son yıllarda önemli sayıda İspanyol'un kriptoya yatırım yaptığını belirtirken, bu rapor kriptonun hala bir yatırım olarak niş bir ürün olduğunu ima ediyor. Ankete katılanların yalnızca %6,8'i bir noktada kripto para birimlerine yatırım yaptığını bildirdi. %80'den fazlası ayrıca kriptoya yatırım yapmadıklarını ve gelecekte yapmayı planlamadıklarını belirtti.

Bununla birlikte çoğu deneyimli kripto yatırımcısı, net değerlerinin %5 veya daha azını kripto para birimlerine yatırıyor, bu da bunları ana yatırım araçları yerine çeşitlendirme varlıkları olarak kullandıklarını gösteriyor. Çalışma ayrıca, bu yatırımcıların bile kripto para birimlerinin riskli yatırım ürünleri olduğuna inandıklarını bildiriyor. Ankete katılanların %66,3'ü kripto para birimlerinin diğer yatırım varlıklarından daha fazla risk oluşturduğunu düşünüyor.

İspanyol düzenleyiciler kripto para birimlerini oldukça eleştiriyor. 4 Haziran'da İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos, kripto para biriminin 2008 mali krizinden önce yüksek faizli ipotek sektöründen daha büyük olduğunu ve şu anda zayıf olsa da geleneksel finansla olan bağlantılarının tehlikeli olabileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ